Powrót...

2017-02-07 08:00:01

Pół kadencji za nami

 
Minął półmetek funkcjonowania koalicji Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej w samorządzie powiatowym. W ubiegłym tygodniu starostowie Zbigniew Duda i Eligiusz Mich podsumowali dwa lata wspólnej pracy na rzecz lokalnego społeczeństwa.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Niewątpliwie wymiernym sukcesem już w pierwszym roku pracy było zbilansowanie budżetu powiatu. Jedną z pierwszych ważnych decyzji zaraz po objęciu władzy było spłacenie 1,8 mln zł długu wobec ZUS z tytułu zaległych składek za pracowników placówek oświatowych. Od tego czasu te należności regulowane są na bieżąco.
Tegoroczne dochody są większe od ubiegłorocznych o 6 mln zł i jak podkreśla starosta, budżet jest proinwestycyjny i prospołeczny.
- Modernizacje, remonty czy też nowe odcinki dróg są systematycznie wykonywane we wszystkich gminach powiatu ostrowieckiego. W samym Ostrowcu, po latach oczekiwań rozpoczęto gruntowną przebudowę ulic powiatowych, które stanowią ważne trakty nie tylko w mieście ale i regionie. A chodzi o ul. Jana Pawła II i Chrzanowskiego oraz ulicę Polną. Rozpoczął się również długo wyczekiwany remont ulicy Bałtowskiej, która jest drogą wojewódzką. Dzięki intensywnym staraniom obecnego zarządu, na jej miejskim odcinku, czyli od skrzyżowania z ulicami Radwana i Jana Pawła II powstaną 3 pasy ruchu oraz bezpieczne lewoskręty.
Sukcesem zakończył się także prowadzony przez kilka lat proces scalania gruntów rolnych w Bałtowie. Dzięki temu rolnicy mają łatwiejszy dostęp do swoich pól a ilość działek do uprawy, przy zachowaniu tego samego areału zmniejszyła się dwukrotnie- wylicza starosta Zbigniew Duda.
Bieżący rok ma być przełomowy w zakresie inwestycji. Świadczy o tym choćby zaplanowana kwota, która jest aż 2,5 razy większa niż w roku 2016. Priorytetowym zadaniem jest dokończenie modernizacji bardzo ruchliwego odcinka ulicy Polnej w Ostrowcu, od skrzyżowania z ulicą Radwana do ulicy Iłżeckiej. W Kunowie ma być zmodernizowana ulica Kaznodziejska, w Ćmielowie zabezpieczona zostanie osuwająca się skarpa oraz wyremontowana droga w kierunku Krzczonowic. Poza tym zaplanowano wyremontowanie aż 8 odcinków dróg zniszczonych przez powodzie.
Wiele uwagi władze samorządowe poświęcały w minionych dwóch latach sytuacji na rynku pracy. Chodzi tu nie tylko o zabezpieczanie środków socjalnych dla osób pozostających bez pracy, ale przede wszystkim o wspieranie przedsiębiorców.
Dzięki wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy w roku 2015 powstały 152 nowe podmioty gospodarcze a w 2016 aż 184.
Ważnym zadaniem władz samorządowych jest dbanie o najsłabszych, wykluczonych społecznie, poszkodowanych przez los czy chorych. Sukcesywnie poprawia się standard opieki zdrowotnej w ostrowieckim szpitalu. W 2015 roku placówka wzbogaciła się o pracownię rezonansu magnetycznego z najnowocześniejszym urządzeniem. Zakup tego specjalistycznego sprzętu był możliwy dzięki solidarnemu wsparciu finansowemu wszystkich gmin powiatu ostrowieckiego. Obecnie trwają przygotowania do budowy nowej siedziby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz pawilonu w którym mogłyby być przyjmowane osoby nietrzeźwe. Samorząd pracuje również nad koncepcją zbudowania izby wytrzeźwień. Nie ma też obaw co do przyszłości funkcjonowania oddziału kardiologii inwazyjnej.
Działające w Ostrowcu dwa Domy Pomocy Społecznej, w ostatnim okresie przeszły modernizację i ich baza lokalowa w pełni zaspokaja potrzeby mieszkańców powiatu.
Na szczególną troskę i uwagę mogą liczyć podopieczni przebywający w placówkach opiekuńczych w Małachowie oraz "Nasz Dom" w Denkowie a także w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Dwie ostatnie placówki wzbogaciły się ostatnio o nowe samochody do przewozu swoich podopiecznych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wspiera potrzebujących przede wszystkim finansowo, ale i rzeczowo. Tak jest w przypadku zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, czy pomocy w likwidacji barier architektonicznych, co daje osobom niepełnosprawnym możliwość samodzielnego życia.
Powiat ostrowiecki wykorzystuje również turystyczną atrakcyjność tej części województwa świętokrzyskiego, jaką niewątpliwie są neolityczne kopalnie krzemienia w rezerwacie "Krzemionki". Do stałego terminarza imprez wprowadzono więc dwie nowe propozycje - Krzemienny Zlot oraz SchoolFashion, jako ciekawą formę promocji oferty edukacyjnej szkół prowadzonych przez powiat ostrowiecki. G. Soboń
/WS/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 2815 razy,
ostatnio: 2017-05-26 13:04:57
wykop.pl

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.
Powrót...
Szukaj wiadomości:
Ostrowiec Świętokrzyski

Herb Ostrowca Św.hutnicze miasto sportu i super...marketów ;) położone w dolinie rzeki Kamiennej w pobliżu Gór Świętokrzyskich. Malownicze okolice, atrakcje turystyczne oraz wydarzenia sportowe na skalę ogólnopolską skłaniają nas do zaproszenia Państwa do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Więcej informacji o Ostrowcu Św.

Reklama

Zagłosuj i odwiedź inne strony o Ostrowcu

Serwis tematyczny Sztabu Miejskiego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowcu Św.
Oficjalna strona WOŚP Ostrowiec Świętokrzyski

Polecamy:

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 142       © 99-2011 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Św. · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij