Powrót...

2017-02-15 14:20:02

Szpital z nową ofertą dla pacjentów

 
W ubiegłym tygodniu na specjalnie zwołanej konferencji starosta Zbigniew Duda oraz dyrektor Rafał Lipiec poinformowali o nowych wyzwaniach i możliwościach, jakie stoją przed ostrowieckim szpitalem. W najbliższym czasie w lecznicy mają być prowadzone nowe procedury, które nie tylko poprawią kondycję finansową zakładu, ale przede wszystkim podniosą standard usług medycznych.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W ubiegłym tygodniu na specjalnie zwołanej konferencji starosta Zbigniew Duda oraz dyrektor Rafał Lipiec poinformowali o nowych wyzwaniach i możliwościach, jakie stoją przed ostrowieckim szpitalem. W najbliższym czasie w lecznicy mają być prowadzone nowe procedury, które nie tylko poprawią kondycję finansową zakładu, ale przede wszystkim podniosą standard usług medycznych. Na początku roku dyrektor szpitala dostał zapewnienie w Narodowym Funduszu Zdrowia otrzymania dodatkowych pieniędzy w ramach kontraktu. Podpisany z NFZ kontrakt na pierwsze półrocze tego roku jest większy o milion 150 tys. zł od analogicznego okresu ubiegłego roku. Dodatkowo lecznica ma odzyskać 900 tys. zł w ramach niewykorzystanego pakietu onkologicznego.
- To nie wszystkie pieniądze, jakie Fundusz powinien nam wypłacić. Zgodnie z umową szpital otrzyma także zapłatę za nadwykonania za rok ubiegły. Do odzyskania mamy około 6 mln zł. W tym roku szpital może otrzymać aż 80 procent tej kwoty, a nie jak zazwyczaj tylko 60 procent. Liczymy, że dostaniemy około 4 mln zł- przyznał Rafał Lipiec, dyrektor ostrowieckiego ZOZ.
Dodatkowe środki to nie jedyny plus dla ostrowieckiego szpitala. Postrzeganie lecznicy, ale i jej finanse mają poprawić nowe usługi medyczne. Nowościami w ostrowieckim szpitalu, ale i w województwie będą więc zupełnie nowe procedury medyczne, do tej pory wykonywane w szpitalach wysokospecjalistycznych. Jest to możliwe dzięki posiadanemu już sprzętowi oraz dobrze wyszkolonej kadrze.
Już niebawem wprowadzone zostaną zabiegi endoskopowe, umożliwiające ocenę zmian chorobowych w dwunastnicy, trzustce czy drogach żółciowych.
- Wprowadzenie tej procedury pozwoli nie tylko na dokładniejszą diagnostykę, ale przede wszystkim ograniczy ilość inwazyjnych zabiegów operacyjnych. Ponieważ mamy zarówno potrzebny sprzęt, jak i lekarza, który ma odpowiednie kwalifikacje, zabiegi endoskopowe mogą być wykonywane niemal od zaraz. Wprowadzenie tych zabiegów będzie bardzo korzystne, bo zamiast robić dużą operację chirurgiczną wiążącą się z otwarciem jamy brzusznej, można usunąć kamienie z dróg żółciowych endoskopem. Można wyleczyć pacjenta zabiegami małoinwazyjnymi, takimi, które obecnie są standardem w leczeniu kamicy pęcherzyka żółciowego i kamicy dróg żółciowych- przyznał Piotr Potocki, kierownik Oddziału Chirurgii.
Kolejną nowością mają być operacje laryngologiczne obejmujące ucho.
- Uważam, że moglibyśmy robić coś więcej, poza standardowymi operacjami zatok, nosa, ślinianek czy migdałków. Chcielibyśmy wskoczyć na najwyższą półkę laryngologiczną i wykonywać operacje uszne. Operacje takie w przewlekłym zapaleniu ucha nie tylko leczą stan zapalny, ale to również operacje naprawcze, które przywracają słuch. Po zakupie specjalistycznego mikroskopu oraz osprzętu takie operacje początkowo pod opieką specjalistów z warszawskiego szpitala przy ul. Banacha mogliby wykonywać nasi lekarze- przyznał z kolei Krzysztof Galara, kierownik Oddziału Otolaryngologii.
Wicestarosta Eligiusz Mich dodał, że szpital zamierza uruchomić także Poradnię Sportową, która służyłaby bardzo licznemu środowisku sportowemu, a przede wszystkim uczniom Szkoły Mistrzostwa Sportowego. W kwietniu okaże się również, jaki podmiot będzie prowadził oddział kardiologii inwazyjnej. Do końca marca obowiązuje bowiem umowa na świadczenie takich usług przez spółkę Carint.
O nowym projekcie na Szpitalny Oddział Ratunkowy mówił z kolei starosta Zbigniew Duda.
- W poprzedniej edycji tego unijnego programu otrzymaliśmy zapewnienie, że na tę inwestycję ostrowiecki szpital może otrzymać niewiele ponad 3 mln zł. Teraz jest szansa na prawie 6 mln zł. Całkowity koszt budowy tego oddziału oraz jego wyposażenia to 10 mln zł. To oznacza, że dostaniemy nie tylko większą dotację, ale przede wszystkim zaoszczędzimy własne środki. Działania, które podjęli zarząd powiatu i nowy dyrektor, spowodowały, że 2,5 mln zł pozostało w naszej kasie szpitalnej i powiatowej. Brakujące 4 mln zł będzie pochodziło z funduszu szpitala. Decyzja o rezygnacji z wcześniejszego dofinansowania okazała się słuszna i trafna, tym bardziej, że mamy 90- procentową pewność, że wniosek ostrowieckiego szpitala będzie pozytywnie rozpatrzony- poinformował starosta Zbigniew Duda.
Realizacja tej inwestycji mogłaby się rozpocząć pod koniec tego roku. Decyzja o przyznaniu dotacji ma być znana w połowie roku. Od lipca do września prowadzone będzie postępowanie przetargowe, a w październiku mogłyby się zacząć już prace budowlane z jednoczesnym zakupem sprzętu i wyposażenia. Budowa nowej siedziby SOR, jej włączenie do infrastruktury szpitala oraz wyposażenie mają się zakończyć do września 2019 roku.
- Zależy nam nie tylko na tym, żeby szpital funkcjonował, ale żeby oferował jak najlepsze warunki dla pacjentów - dodał starosta Zbigniew Duda.- Tak, by chorzy czuli się bezpiecznie i komfortowo, żeby poziom leczenia był na jak najwyższym poziomie. Pierwsze efekty już są, czego dowodem jest wysoka lokata oddziału położniczego w rankingu organizowanym przez ogólnopolską gazetę. Nasz oddział położniczy zajął trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji, zaraz po szpitalach specjalistycznych, a pierwsze spośród szpitali powiatowych. To dowód na to, że oskarżenia adresowane pod adresem tego oddziału są bezpodstawne. G.Soboń
/WS/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 1039 razy,
ostatnio: 2017-05-26 11:08:58
wykop.pl

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.
Powrót...
Szukaj wiadomości:
Ostrowiec Świętokrzyski

Herb Ostrowca Św.hutnicze miasto sportu i super...marketów ;) położone w dolinie rzeki Kamiennej w pobliżu Gór Świętokrzyskich. Malownicze okolice, atrakcje turystyczne oraz wydarzenia sportowe na skalę ogólnopolską skłaniają nas do zaproszenia Państwa do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Więcej informacji o Ostrowcu Św.

Zagłosuj i odwiedź inne strony o Ostrowcu

Serwis tematyczny Sztabu Miejskiego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowcu Św.
Oficjalna strona WOŚP Ostrowiec Świętokrzyski

Polecamy:

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 129       © 99-2011 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Św. · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij