Powrót...

2017-05-08 10:20:01

Edukacja i zabawa

 
Tradycyjnie, jak co roku, w okresie kwitnienia wiśniowych sadów w urokliwej nadwiślańskiej miejscowości Nowe odbyło się Wojewódzkie Święto Kwitnącej Wiśni. Patronat honorowy nad uroczystościami objął marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Tradycyjnie, jak co roku, w okresie kwitnienia wiśniowych sadów w urokliwej nadwiślańskiej miejscowości Nowe odbyło się Wojewódzkie Święto Kwitnącej Wiśni. Patronat honorowy nad uroczystościami objął marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. To święto jest uwieńczeniem pracy przede wszystkim sadowników, okazją do wymiany doświadczeń, poszerzenia wiedzy na temat uprawy i ochrony drzew owocowych, a szczególnie utytułowanej i chronionej europejskimi certyfikatami wiśni "nadwiślanki". Uprawa wiśni w gminach Ożarów i Tarłów obejmuje około tysiąca hektarów. Do największych sadowników należy Henryk Warsiński z Kolonii Słupi Nadbrzeżnej, były nauczyciel szkoły rolniczej, prekursor odmiany "nadwiślanka", który dba o precyzyjną uprawę agrotechniczną i zna się doskonale na sadownictwie, jako pierwszy zmechanizował zbiór wiśni na terenie gminy, wprowadza doświadczenia Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach. Sadownicy wysłuchali prelekcji pracowników Biura Powiatowego ARiMR w Opatowie na temat możliwości skorzystania z programów unijnych w ramach PROW na lata 2014-2020 oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opatowie, przypominającego o wymaganiach sanitarnych podczas produkcji owoców miękkich oraz nowym rozwiązaniu w rolnictwie - Rolniczym Handlu Detalicznym. Natomiast przedstawiciele firm produkujących środki produkcji na rzecz sadownictwa poinformowali mieszkańców o ich zastosowaniu, agrotechnice i ochronie, a także o założeniach, jakie ciążą nad sadami wiśniowymi. Podczas imprezy mieszkańcy mieli okazję obejrzeć pokazy nowoczesnych maszyn i sprzętu rolniczego, przeznaczonego do uprawy drzew owocowych i zbiorów owoców.. Imprezie towarzyszyły kiermasze rękodzieła ludowego, roślin i owoców, wystawy maszyn i sprzętu sadowniczego, stoiska handlowe firm usługowych obsługujących rolnictwo, wesołe miasteczko, konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych.
Otwarcia XIII Wojewódzkiego Święta Kwitnącej Wiśni dokonał gospodarz święta burmistrz Miasta i Gminy Ożarów Marcin Majcher.
- Cieszymy się, że możemy się spotkać, wszyscy jesteśmy razem. Życzę, by ten dzień był dla wszystkich przyjemny i radosny - powiedział burmistrz
Ciepłe słowa skierował do mieszkańców poseł Kazimierz Kotowski.
- Miałem zaszczyt i przyjemność nie opuścić żadnego spośród trzynastu edycji święta. To ważne, że przetrwała ta tradycja spotkań w Nowem - podkreślił poseł Kotowski.
Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Ewelina Bień przypomniała obraz tych terenów, przekazywany jej przez prababcię i babcię, które pochodzą z tych okolic.
Sekretarz Starostwa Powiatowego w Opatowie Ewa Masternak przekazała życzenia w imieniu starosty.
W święcie uczestniczyli przedstawiciele instytucji, firm, zakładów pracy, między innymi przewodnicząca Rady Miejskiej Krystyna Wieczorek, prezes, dyrektor generalny Grupy Ożarów Andrzej Ptak, członek Zarządu Powiatu Mirosław Adamek, prezes Spółdzielni Nadwiślanka w Ożarowie, Bartłomiej Kwaśniak, kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opatowie, Andrzej Grządziel.
Najmłodsi mieszkańcy gminy wzięli udział w konkursie plastycznym "Najpiękniejszy sad wiśniowy". Konkurs został zorganizowany pod kierunkiem Eleonory Czuby, wzięło w nim udział 13 osób. Nagrody wręczył burmistrz Marcin Majcher. Pierwszą nagrodę zdobyła 11-letnia Kinga Czarnecka z Dąbrówki, drugą - 11-letnia Karolina Pawłowska z Linowa, trzecią - 8-letni Bartek Brzozowski z Lasocina. Wyróżnienie trafiło do rąk Liliany Tereby z Kielc.
Bardzo atrakcyjnie przedstawiał się program artystyczny imprezy. Na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne, Koła Gospodyń Wiejskich i grupy dziecięce z Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody mieszkańcy bawili się do późnych godzin wieczornych przy muzyce tegorocznych gwiazd wieczoru zespołów "MeGustar" i SK-1.RAS
/WS/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 1014 razy,
ostatnio: 2017-05-26 15:10:35
wykop.pl

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.
Powrót...
Szukaj wiadomości:
Ostrowiec Świętokrzyski

Herb Ostrowca Św.hutnicze miasto sportu i super...marketów ;) położone w dolinie rzeki Kamiennej w pobliżu Gór Świętokrzyskich. Malownicze okolice, atrakcje turystyczne oraz wydarzenia sportowe na skalę ogólnopolską skłaniają nas do zaproszenia Państwa do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Więcej informacji o Ostrowcu Św.

Reklama

Zagłosuj i odwiedź inne strony o Ostrowcu

Serwis tematyczny Sztabu Miejskiego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowcu Św.
Oficjalna strona WOŚP Ostrowiec Świętokrzyski

Polecamy:

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 122       © 99-2011 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Św. · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij