Powrót...

2017-05-15 10:00:02

Podziemia przyciągają turystów

 
Wiele osób obawiało się, że Powiat Opatowski nie poradzi sobie z prowadzeniem Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie. Okazało się, że tylko 1 maja kupieckie piwnice odwiedziło kilkaset osób. Samorząd powiatowy chce stworzyć kompleksową ofertę dla turystów odwiedzających Opatów i okolice.

Zdjęcia/załączniki do artykułu:

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Wiele osób obawiało się, że Powiat Opatowski nie poradzi sobie z prowadzeniem Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie. Okazało się, że tylko 1 maja kupieckie piwnice odwiedziło kilkaset osób. Samorząd powiatowy chce stworzyć kompleksową ofertę dla turystów odwiedzających Opatów i okolice.Wiosną Powiat Opatowski po sądowych bataliach przejął Podziemną Trasę Turystyczną od PTTK. Niektórzy odtrąbili larum, że teraz to turysta będzie szerokim łukiem omijał Opatów. Rzeczywistość okazała się inna.
- W długi majowy weekend podziemna trasa była oblegana - mówi Zbigniew Zybała, regionalista i przewodnik po opatowskich lochach.- Tylko 1 maja podziemne komory odwiedziło kilkaset osób.
Na razie w ofercie Podziemnej Trasy Turystycznej jest wystawa herbów oraz eksponatów Muzeum Ruchu Ludowego i Muzeum Geodezji i Kartografii.
- Mieliśmy mało czasu na wykonanie wystroju wnętrz- mówi Z. Zybała.- W holu z którego wchodzi się do podziemi mamy Izbę Pamięci Ruchu Ludowego. Są mundury żołnierzy Batalionów Chłopskich, pamiątkowe zdjęcia, dokumenty historyczne, ale także przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane przez mieszkańców wsi i miast w poprzednim wieku. Jest też kilka eksponatów Muzeum Geodezji i Kartografii. Turyści chętnie oglądają obrazy Mayera Kirchenblatta, opatowianina pochodzenia żydowskiego. Kirchenblatt z Opatowa wyemigrował do Kanady. Pod koniec życia spisał wspomnienia z dzieciństwa i mając 73 lata sięgnął po pędzel i wspomnienia zilustrował, a my możemy jego prace malarskie oglądać. Zagospodarowaliśmy też jedną z komór, w której wyeksponowaliśmy herby właścicieli Opatowa, chronologicznie od biskupów lubuskich skończywszy na herbie Karskich- dodaje Zybała.
Aby turysta chętnie odwiedził Opatów i jego okolice samorząd powiatu opatowskiego chce mu dać kompleksową ofertę. W tym celu powołane zostało Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji. Powiat ubiega się także o środki na turystykę i rekreację. Strzałem w przysłowiową "dziesiątkę" było bezpłatne zwiedzanie kupieckich komór w miesiącu kwietniu dla mieszkańców powiatu opatowskiego. Z oferty skorzystały grupy szkolne, ale także indywidualni turyści.
- Po rozstrzygnięciu konkursu na zagospodarowanie trasy podziemnej mamy kilka koncepcji jej urządzenia - mówi Mariusz Szwajkowki, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji.- Z prac konkursowych wykorzystamy to co mają najlepsze. Chcemy aby zwiedzanie było atrakcyjne i przyciągało turystów. W tym celu wykorzystamy środki audiowizualne. Prace w urządzaniu trasy planujemy rozpocząć dopiero we wrześniu, aby nie utrudniać zwiedzającym poruszania się lochach, w środku sezonu turystycznego. Chcemy też jak najszybciej udostępnić komory znajdujące się pod budynkiem sądu.
Powiat Opatowski złożył wniosek o środku na wyposażenie trasy podziemnej, remont i przystosowanie budynku przy szpitalu na Dom Muzealny, gdzie oprócz biur siedzibę miałoby muzeum geodezji, utworzenie punktu rekreacyjnego przyz LO.
Mariusz Szwajkowski jest pewien, że uda się dojść do porozumienia z właścicielami zabytków Ziemi Opatowskiej i powstanie kompleksowa oferta dla turysty, wzorem chociażby Chęcin.(JAZ)
/WS/

Podziel się nim ze znajomymi:

Czytany: 573 razy,
ostatnio: 2017-05-26 15:10:18
wykop.pl

Skomentuj ten artykuł:

Komentarze:

  ~
   
Jeszcze nikt się nie wypowiedział na ten temat.
Powrót...
Szukaj wiadomości:
Ostrowiec Świętokrzyski

Herb Ostrowca Św.hutnicze miasto sportu i super...marketów ;) położone w dolinie rzeki Kamiennej w pobliżu Gór Świętokrzyskich. Malownicze okolice, atrakcje turystyczne oraz wydarzenia sportowe na skalę ogólnopolską skłaniają nas do zaproszenia Państwa do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Więcej informacji o Ostrowcu Św.

Reklama

Zagłosuj i odwiedź inne strony o Ostrowcu

Serwis tematyczny Sztabu Miejskiego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ostrowcu Św.
Oficjalna strona WOŚP Ostrowiec Świętokrzyski

Polecamy:

Strona główna  ·  Aktualności  ·  Rozrywka  ·  Turystyka  ·  Komunikacja  ·  Gospodarka  ·  O Ostrowcu  ·  Użytkownicy  ·  Kontakt

Osób online: 123       © 99-2011 MAcSi & Redakcja       Nasze domeny: Ostrowiec Św. · Ostrowiec Św. · Naprawa zderzaków

Uwaga! Nasza strona stosuje pliki cookies w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania serwisu i korzystania z naszych usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz te ustawienia zmienić wykorzystyjąc odpowiednie funkcje przeglądarki. Zamknij