Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-04-23

Raport o długach - gorzej niż przypuszczano

      Jak powiedział prezydent Jan Szostak, został już przygotowany Raport o stanie finansów Huty Ostrowiec S.A. Prawda o hucie okazała się gorsza, niż zakładali to najgorsi pesymiści.


    -Zadłużenie huty wynosi prawie 650 mln złotych -mówi prezydent Jan Szostak. Oznacza to, że potrzeba prawie siedmiu rocznych budżetów Ostrowca na spłatę wszystkich zobowiązań tego zakładu. Dla porównania majątek huty ocenia się dziś na około 500 mln złotych. Do tak katastrofalnego stanu doprowadziło firmę przede wszystkim słabe zarządzanie i brak nadzoru. Np. w latach 20002001 huta wysyłała na rynek amerykański swoje wyroby grubo poniżej jakiejkolwiek opłacalności. Spowodowało to powstanie ogromnych strat nie tylko w hucie, ale i Stalexporcie.


    W dodatku USA zareagowały na to podjęciem działań antydumpingowych, zamykając dla polskiej stali swój rynek. Zatrudniona w hucie wysoko kwalifikowana kadra inżynierska nie była ani należycie wykorzystana, ani zorganizowana do właściwej pracy. Od kilku lat postępujący rozkład organizacyjny i brak nadzoru spowodowały, że huta jest na dzień dzisiejszy bankrutem.


    Według prezydenta, przejęcie akcji od Stalexportu daje zaledwie cień nadziei na jej uratowanie. Należy to jednak rozpatrywać w kategoriach przypuszczeń. Prowadzone są rozmowy z dostawcami, odbiorcami, bankami, Zakładem Energetycznym, ZUS-em, PFRON-em, Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Od tego jaka będzie reakcja tych podmiotów zależy dalsze istnienie huty i ponad 2 tys. miejsc pracy.


    -W minioną środę uzgodniono, że huta odkupi akcje Stalexportu w spółce Złom- Hut -mówi J. Szostak. Będzie to spółka huty, której zadaniem będzie zaopatrywanie zakładu w złom.


    Prezydent dodał, że od polskiego rządu władze miasta i huty oczekują podjęcia działań, które zablokują napływ do Polski dotowanych wyrobów stalowych z takich państw, jak Łotwa, Ukraina i Białoruś, a także ochrony polskiego rynku przed wywozem rocznie ok. 1 mln ton złomu.


(w)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8067 razy,
ostatnio: 2020-02-18 14:24:36
Skomentuj artykuł:
Powrót