Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-01-25

Prywatyzacja przychodni

      Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu zgodnie z uchwałą organu założycielskiego jakim jest Rada Powiatu przechodzi restrukturyzację przekształcając się w spółkę pracowniczą "Rodzina". Rejonowe poradnie będą funkcjonować tak jak dotąd, zmienia się tylko dotychczasowy system ich finansowania. Jak zapewnia likwidator zakładu, Robert Szpara, po rezygnacji z wynajmu od Spółdzielni Mieszkaniowej budynku na Osiedlu Słonecznym, kiedy to pacjenci tej przychodni przenieśli swoje karty do sąsiednich, żadna poradnia nie zostanie zlikwidowana.


    W sferze uzgodnień pozostaje decyzja, czy umiejscowić poradnię rejonową przy ulicy Słowackiego, czy przy Focha. Tak, czy inaczej poradnia w dolnej części miasta będzie nadal funkcjonować. Dotychczasowy Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej podzielił się na trzy struktury. Przychodnie rejonowe przejmie spółka pracownicza "Rodzina". Diagnostyka i laboratorium zostaną wydzielone jako odrębna struktura, podobnie jak higiena szkolna, którą obsłużą dwie spółki pielęgniarek. Stomatologia już została wydzielona, bowiem stomatolodzy maja swoje kontrakty z Kasą Chorych "Rodzina" przejmie dotychczasowych pracowników zatrudnionych w przychodniach. -Nad przygotowaniem restrukturyzacji zakładu pracowaliśmy 2,5 roku - mówi Robert Szpara. - Kiedy przejmowaliśmy POZ zatrudnionych było 311 osób. W tej chwili pracuje ok. 160 osób i jest to liczba stosowna do potrzeb, by zapewnić pełny zakres usług. Jest to dobra dla pacjentów droga, bo 3 lekarzy jest nie tylko pracownikami ale i udziałowcami spółki, która ma swój Zarząd, Komisję Rewizyjną i najwyższą władzę jaką jest Walne Zgromadzenie Wspólników. W skład Zarządu wchodzą prezes Robert Szpara, Krzysztof Huszaluk, Edward Pławiak, Barbara Zięba i Anna Pawlicka.


    Robert Szpara mówi, że prywatyzacja dotyczy usług, a nie majątku trwałego (budynki, wyposażenie), które spółka dzierżawić będzie od Starostwa, które jest właścicielem obiektów lub od spółdzielni mieszkaniowych. Rady Osiedli, które inwestowały w swoje przychodnie (na przykład kupowały jakiś sprzęt) mogą być spokojne, bo żaden sprzęt nie zostanie od nich zabrany. W przychodniach będzie się można rejestrować na telefon, na określoną godzinę tak, aby nie czekać w kolejkach. Wzmocniona też zostanie opieka ze strony pielęgniarek środowiskowych, szczególnie w tych rejonach, gdzie mieszka więcej ludzi starszych, wymagających takiej pomocy.


    K Żak
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 15402 razy,
ostatnio: 2020-08-08 04:29:25
Skomentuj artykuł:
Powrót