Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-05-08

"Chreptowicz" jak Unia


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Od wysłuchania hymnu Unii Europejskiej rozpoczęły się w II LO im. J. Chreptowicza Dni Europejskie. Ich program był bardzo atrakcyjny i niesamowicie różnorodny. Sala gimnastyczna szkoły, dzięki zabiegom uczniów pod kierunkiem pani Donaty Maj, zamieniła się w prawdziwe centrum zjednoczonej Europy. W specjalnych boksach wszystkie kraje UE prezentowały to co miały najciekawszego do pokazania.


    Były też pokazy przed szacownymi gośćmi, wśród których znalazła się m. in. Senator RP Alicja Stradomska.


    A czego nie można było zobaczyć, był m. in. układ taneczny wyjęty żywcem z "Moulin Rouge", śliczna włoska mafia strzelająca pistoletami na wodę, parodia "Keine Grenzen", czy pokazy flamenco.


    - Prezentacje udowodniły, że każde z państw unijnych ma swoją tożsamość- powiedziała po ich obejrzeniu Senator Alicja Stradomska. My również mamy elementy narodowe, którymi możemy pochwalić się na zewnątrz.


    Wchodząc do Unii będziemy starali pokazać się to co mamy najlepszego.


    Unia to oczywiście również wielość kuchni narodowych, więc i tu nie obyło się bez degustacji tradycyjnych potraw. Na stołach pojawiły się m. in. bagietki z dżemem i serem pleśniowym, "szwedzkie" kanapki ze śledziem i jajkiem.


    Dni Europejskie w Chreptowiczu to jednak nie tylko rozrywka. Równocześnie odbywał się bowiem konkurs europejski dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym największą wiedzą wykazał się Sławomir Grzegorczyk (IV LO) wyprzedzając Katarzynę Polańską (I LO). Wyróżnienia przypadły w udziale Kindze Hudomięt, Magdalenie Młynek oraz Sylwii Przytule. Rozegrany został również quiz poprowadzony przez Adama Dąbrowskiego i Marcina Szczygła, w którym to finałową trójkę stanowiły PG 5, przed PG 2 i PG 1.


    - Cała impreza przerosła nasze oczekiwania- przyznaje Sławomir Miszczuk, nauczyciel II LO, opiekun koła europejskiego. Byłem pozytywnie zaskoczony tym, że młodzież w tak krótkim czasie przygotowała się tak profesjonalnie. Niektóre rzeczy tylko koordynowaliśmy, a reszta to inwencja uczniów.


    - Że wszystko się udało, to wielka zasługa profesora Sławomira Miszczuka, który był organizatorem i inicjatorem całej akcji- dodaje Marta Pachocka.


    W czasie całej imprezy w "Chreptusie" działało Szkolne Centrum Informacji o Unii Europejskiej, które już niedługo wznowi swoją działalność.


    pas
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 18479 razy,
ostatnio: 2020-07-12 10:38:05
Skomentuj artykuł:
Powrót