Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-05-22

Spacerowali po Europie

      W Publicznej Szkole Podstawowej Nr 7 odbył się konkurs europejski zatytułowany "Spacer po Europie". - Celem tej imprezy było przybliżenie wszystkim historii Unii Europejskiej i jej członków. Muszę dodać, że połączyliśmy dziś dwie imprezy - "Spacer po Europie" ale także obchody dnia patrona naszej szkoły Henryka Sienkiewicza, który był wielkim europejczykiempowiedziała organizatorka Joanna Grudzień.


    - Tak jak patron naszej szkoły uwielbiał podróże po Europie czy Bliskim Wschodzie tak i my dziś wyruszymy w podróż po krajach należących do Unii Europejskiej. W 1905 roku otrzymał najwyższe wyróżnienieNagrodę Nobla. W przemówieniu w Sztokholmie kiedy odbierał nagrodę podkreślił, że będąc pierwszym nagrodzonym nią polskim pisarzem traktuje to jako wyróżnienie dla całego narodu, który nigdy nie zrezygnuje z dążeń do niepodległości. I naród polski nie zrezygnował. Teraz Polska stara się o członkostwo w Unii Europejskiej. I tak jak to było 85 lat temu kiedy Polska uzyskała niepodległość tak i teraz znajdziemy się we wspólnocie europejskiej- tymi słowami rozpoczęto wielki "Spacer po Europie" w "siódemce" Konkurs składał się z dwóch części.


    Kilka tygodni temu każda z klas IV-VI losowała państwo, które jest już członkiem Unii Europejskiej. Prawie miesiąc uczniowie zbierali informacje i przygotowywali przezentacje. W pierwszym etapie konkursu nastąpiło przedstawienie wylosowanych państw. Każda z klas prezentowała foder wylosowanego kraju, flagę danego państwa, mapę konturową Europy z zaznaczonym państwem i jego stolicą, miniksiążkę kucharską z charakterystycznymi dla danego kraju przepisami potraw. Klasy posiadały również albumy przedstawiające sylwetki osób zasłużonych dla danego kraju (postacie historyczne i współczesne. Na stolikach znalazły się również pamiątki, gadżety, widokówki charaktrystyczne dla danego państwa.


    Druga część spotkania rozpoczęła się od degustacji potraw europejskich przez jury. Ogłoszono także wyniki szkolnego referendum. Losowo wybrane klasy uczestniczyły w szkolnym referendum. Za przystąpieniem Polski do Unii opowiedziało się 75% uczniów. referendum zostało przeprowadzone przez opiekunki Szkolnego Klubu Europejskiego Aleksandrę Osiadły i Monikę Derlatkę.


    - Jury miało duzy kłopot z wybraniem zwycięzcy, wszystkie prezentacje były wspaniałe. Musieliśmy jednak dokonać wyboru. I miejsce zajęła klasa IV d z wychowawcą Beatą Dunajską, II miejsce IVa - wychowawca Joanna Grudzień i III miejsce klasa VIb z wychowawcą Haliną Klusek. Przyznano także kilka wyróżnień - powiedziała dyrektor PSP Nr 7 Danuta Mokrzyszewska.


    W trakcie imprezy odbył sie takze konkurs z wiedzy o Unii Europejskiej dla nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów.


    Warto także dodać, że w tym dniu również uczniowie klas I-III świętowali i brali udział w wielu konkursach. - Klasa Id przygotowała przedstawienie "Czerwone Kapturki" z pomocą wychowawczyni Ewy Maj. A klasa III d, której wychowawczynią jest Ewa Majewska, wygrała konkurs piosenki angielskiej i niemieckiej - dodała wicedyrektor Rozalia Machnicka.


    Monika Żylińska, nauczyciel PSP Nr 7
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 18831 razy,
ostatnio: 2021-05-18 19:29:29
Skomentuj artykuł:
Powrót