Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-05-17

Krzyżtopór znów ożyje

- Życzylibyśmy sobie, żeby 26 i 27 maja była piękna słoneczna pogoda, żeby publiczność nie zawiodła i żeby impreza była jeszcze bardziej udana niż w latach poprzednich - marzy głośno pani Wiesława Słowik, sekretarz UG w Iwaniskach. - V Turniej Rycerski o Szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego rozpocznie się w sobotę po południu, o godzinie 16.

Weźmie w nim udział około 180 rycerzy i tancerzy. Występy rycerstwa odbywać się będą wedle scenariusza pana Karola Burego, twórcy Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.


- W szrankach i pokazach oprócz mieszkańców Sandomierza wystąpią również przedstawiciele Bractwa Rycerskiego z Nowej Dęby, Bractwa Artyleryjskiego z Kielc, Chorągwi Rycerstwa Staszowskiego, Hufca Rycerstwa Małopolskiego, Stowarzyszenia Rycerskiego z Warszawy oraz Grupy Kaskaderów Konnych ze Słupna - dodaje wicestarosta opatowski, pan Piotr Stępień. -Oprócz pokazów walk widzowie będą mogli podziwiać "żywe" szachy, musztrę rycerską oraz szturm na zamek. Zaś dla złagodzenia nastroju będzie się można delektować muzyką epoki renesansu i baroku w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej z Poniatowej oraz tańcami dworskimi.


- W sobotę występy rycerstwa potrwają do godziny 19:00, a potem zapraszamy chętnych na dyskotekę. To jeszcze nie koniec emocji tego wieczoru. Około godziny 22.00 rozpocznie się pokaz ogni sztucznych. Natomiast w niedzielę raqno, w kościele św. Katarzyny w Iwaniskach rycerstwo spotyka się na uroczystej Mszy świętej, o po nabożeństwie - około godziny 11:00 - nastąpi wznowienie imprezy na zamku. Na początek będzie to prawie trzygodzinny, bardzo atrakcyjny pokaz 10 - osobowego oddziału kaskaderów konnych, a potem rozegrane zostaną walki finałowe w poszczególnych rodzajach broni. Około osiemnastej odbędzie się wręczanie nagród i zakończenie turnieju- informuje Wiesława Słowik. - Niezależnie od harców rycerskich widzowie mogą podziwiać wystawy rękodzieła artystycznego. Bardzo możliwe, że wystąpi także renomowany zespół pieśni i tańca z Ukrainy. Ceny biletów są tylko minimalnie wyższe niż w roku ubiegłym. Zachęcam do uczestnictwa w imprezie plenerowej na zamku "Krzyżtopór" w Ujeździe.
/ A.Żak /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 35200 razy,
ostatnio: 2021-04-18 00:11:06
Skomentuj artykuł:
Powrót