Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-02-02

Związkowcy boją się o miejsca pracy


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Jak podaje onet.pl, Hiszpański koncern Celsa Group, skupiający zakłady m. in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i w Polsce, produkujący obecnie około 1,2 mln ton stali rocznie, planuje zainwestować w krótkim czasie 115 mln zł w rozwój Huty Ostrowiec. W ciągu dalszych 4-5 lat dalsze 270 mln zł w rozwój huty.


    Plan inwestycyjny obejmuje natychmiastowe wydanie 70 mln zł na stalownię.


    Z kolei w ciągu najbliższych 4-5 lat 270 mln złotych skonsumuje Zakład Wyrobów Walcowanych.


    Zakład Wyrobów Kutych może liczyć na 45 mln zł. Inwestycje mają być przeprowadzone głównie ze środków własnych grupy.


    Celsa zamierza również inwestować w dalsze dokształcanie pracowników.


    Obecnie przygotowywany jest plan wymiany pracowników pomiędzy zakładami Celsy a Hutą Ostrowiec.


    Na razie gwarancje zatrudnienia nie są zagrożone, ale w ciągu najbliższych miesięcy zostanie przygotowana polityka zatrudnienia.


    Zgodnie z wcześniejszą umową, Hiszpanie mieli zapewnić dwa tysiące miejsc pracy. Angaże miały być podpisywane na czas nieokreślony, z 19-miesięczną gwarancją zatrudnienia.


    W pierwszym rzędzie Hiszpanie chcą obniżyć koszty produkcji na stalowni, tak aby sprowadzić je do poziomu konkurencyjnego, jaki osiągany jest w pozostałych zakładach grupy.


    Huta Ostrowiec ma się również stać też jednym z zakładów o największej dywersyfikacji produktów w grupie.


    Po osiągnięciu zamierzonej produktywności i dojściu huty do poziomu zamierzonej konkurencyjności, Celsa zamierza rozszerzyć pole działania o rynki Rosji i Ukrainy. Eksport produktów walcowanych ma być uzupełnieniem głównej części sprzedaży, jaka trafi na rynek krajowy. Jeśli natomiast chodzi o rynek wyrobów kutych, to jest to rynek globalny i będą sprzedawać tam, skąd napłyną zamówienia.


    Związkowców cieszą zamiary zarządu w kwestii inwestycji.


    -Fakt, że Celsa zainwestuje w hutę 380 mln złotych, gwarantuje, że jej zamiary wobec ostrowieckiego zakładu są poważne -komentuje przewodniczący Solidarności, Krzysztof Foremniak. Huta ma być rozwijana i dokapitalizowana, a zatem jest to zakład z przyszłością. Dla nas jednak prawdziwym powodem do zadowolenia będzie moment, w którym rozpoczną się inwestycje bezpośrednio na wydziałach.


    Do pełni szczęścia brak jest jednak pewności, jaki będzie stan zatrudnienia w hucie w okresie następującym pod tych inwestycjach. Marek Czajkowski obawia się, że zatrudnienie może być po prostu ograniczone.


    -Po spotkaniu z prezesem Angelo Pueyo pojawiły się przesłanki, że w najbliższych miesiącach będzie sporządzany plan zatrudnienia -mówi wiceprzewodniczący. Podobno już dziś stan zatrudnienia jest oceniany jako za wysoki. Właściwy stan zatrudnienia zostanie więc ustalony po szczegółowej analizie zatrudnienia na poszczególnych odcinkach produkcyjnych.


    Związkowcy nie mówią na razie ani o liczbach, ani o procentach.


    (w)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 16799 razy,
ostatnio: 2020-08-05 15:11:00
Skomentuj artykuł:
Powrót