Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-06-29

MPK z koncesją. Przewoźników dwóch.

      Od najbliższej niedzieli, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji uruchamia autobusy obsługujące linie nr 10, 11 i 15. W czwartek starostwo przyznało temu właśnie przedsiębiorstwu stosowne koncesje przewozowe. Ponieważ dotychczasowy przewoźnik na tych trzech liniach "Malpol", nadal zamierza je obsługiwać, na trasach mogą więc jeździć autobusy dwóch firm. Przypomnijmy, od 5 lat linie "dziesiątki", "jedenastki" i "piętnastki" obsługuje prywatny przewoźnik "Malpol", który początkowo współpracował z organizatorem komunikacji w mieście, czyli Zakładem Komunikacji Miejskiej a potem z Zakładem Usług Miejskich. W listopadzie ubiegłego roku, uchwałą Rady Miejskiej, funkcję organizatora komunikacji przejęło MPK. Ponieważ 1 czerwca tego roku wygasły dotychczasowe umowy, przewoźnicy do tego czasu musieli zwrócić się do starostwa o wydanie koncesji przewozowych. Jak już informowaliśmy, "Malpol" starał się o uzyskanie koncesji na dotychczas obsługiwane trzy linie. Uzgodnione zostały nawet rozkłady jazdy, ale gmina Ostrowiec Św. nie wydała pozwolenia na korzystanie z przystanków. Dlatego też starostwo nie mogło wydać "Malpolowi" koncesji na przewozy. Przewoźnik nadal jednak obsługuje dotychczasowe linie, korzystając bezumownie z przystanków na terenie gminy Ostrowiec Św. i chce uiszczać należne z tego tytułu opłaty. Wydaje się, że czwartkowa decyzja przyznająca MPK prawo do zorganizowania przewozów na tych trzech liniach sprawę zakończy.


    - MPK dostało ze starostwa czasową koncesję na przewozy, która obowiązywać będzie od 1 lipca przez trzy miesiące - poinformował prezydent Jan Szostak. - Przedsiębiorstwo jest przygotowane do natychmiastowej obsługi pasażerów na tych liniach.

Od najbliższej niedzieli, czyli 1 lipca MPK uruchamia swoje autobusy na liniach: 10, 11 i 15, a także wznawia sprzedaż biletów miesięcznych na te linie zgodnie z obowiązującymi zasadami i cennikiem opłat w MPK.


    - Od niedzieli na trasy 10, 11 i 15 wyjadą więc autobusy MPK - mówi prezes przedsiębiorstwa Krzysztof Musiał. - Zapewniam, że dotychczasowe godziny odjazdu nie zmienią się i pasażerowie nie będą narażeni na niedogodności. Nasi klienci, którzy wykupili bilety miesięczne, będą więc mogli poruszać się po mieście wszystkimi liniami. Myślę, że pasażerowie będą zadowoleni, gdyż nie będzie już problemów z przesiadkami. Ponadto od września planujemy wprowadzić nieco zmian do rozkładów jazdy, być może powstaną nowe linie, co uatrakcyjni nasze przewozy. Natomiast prawdopodobnie już od niedzieli wprowadzimy zmianę w cenie kupowanych u kierowcy biletów do III strefy: zmniejszymy ją z 5,4 zł na 3,6 zł. Gwarantuję również, że do końca roku ceny biletów nie pójdą w górę.


    Tymczasem prezes "Malpolu" Krzysztof Michalec zapowiedział, że jego firma zamierza nadal przewozić pasażerów na trzech liniach. - W niedzielę nasze autobusy normalnie wyjadą na trasy - mówi K.Michalec. - Zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja i ile MPK "wytrzyma" konkurencję. Nadal zamierzam ubiegać się o koncesję, tymczasem złożyłem swoje dokumenty w Urzędzie Antymonopolowym i teraz czekam na decyzję. Prezes MPK K.Musiał twierdzi, że jeśli w niedzielę autobusy konkurencyjnego przewoźnika wyjadą na trasy, będzie dochodził swych praw w sądzie.


    - Ja również sądownie będę dochodził swych praw w stosunku do gminy Ostrowiec Św. - odpowiada prezes "Malpolu" K.Michalec.

/ mac /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 33802 razy,
ostatnio: 2020-07-03 17:32:44
Skomentuj artykuł:
Powrót