Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-09-30

Święto województwa w Opatowie

Zabawa na rynku

"Dni Województwa Świętokrzyskiego" to plenerowa impreza organizowana w każdym mieście powiatowym Ziemi Świętokrzyskiej. W sobotę święto województwa obchodzono w Opatowie.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W samym centrum miejskiego rynku ustawiono scenę, a wokół głównego placu Opatowa stoiska Urzędu Marszałkowskiego, firm i instytucji współpracujących z rolnictwem, swoją ofertę zaprezentowały gmina Wojciechowice, powiat opatowski oraz Liceum Ogólnokształcące im Głowackiego.

- Prezentujemy historyczne numery naszej gazetki "Bartek News" , wydawnictwa o szkole, ofertę edukacyjną. Chcemy się także pochwalić twórczością naszych uczniów oraz dorobkiem pracy dydaktycznej z minionego roku szkolnego. Wokół stoiska ustawiliśmy antyramy z wydarzeniami z naszej szkoły- mówi Barbara Kasińska, dyrektor opatowskiego LO.- Z pewnością bardzo ciekawie obecność naszej szkoły na dzisiejszym święcie zaakcentuje sama młodzież, która prezentuje różne style uczniowskich ubrań.

"Dni Województwa Świętokrzyskiego" to podsumowanie dziesięciu lat istnienia województwa po reformie administracyjnej. To również czas zasłużonego świętowania, bowiem powstanie naszego województwa nie było takie pewne i wiele środowisk musiało walczyć, by z mapy Polski nie zginęła Ziemia Świętokrzyska. O znaczeniu tych działań mówił wicemarszałek Zdzisław Wrzałka.

- Drodzy państwo, w tym roku postanowiliśmy, że będziemy odwiedzać każdy powiat , bowiem chcemy zaprezentować dorobek regionu świętokrzyskiego. Jedenaście lat temu mieszkańcy Kielecczyzny walczyli, by było województwo świętokrzyskie. I udało się. Dziś możemy sami decydować o własnych sprawach, o rozdziale środków unijnych. Mimo iż jesteśmy jednym z najmniejszych regionów, możemy się poszczycić dynamicznym rozwojem, wspaniałym dorobkiem gospodarczym, kulturalnym, efektywnie wykorzystujemy środki unijne- przypomniał wicemarszałek Zdzisław Wrzałka.- Pogoda w Opatowie dopisała, więc należy tylko życzyć wspaniałej zabawy.

W tym dniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli powiatu opatowskiego i oczywiście gmin. Wspólnie z mieszkańcami bawili się burmistrzowie Krystyna Kielisz i Marcin Majcher, wójtowie Lech Wąsik, Stanisław Olszański, Marek Staniek, Józef Bulira, radni sejmiku wojewódzkiego w z powiatów opatowskiego, sandomierskiego i ostrowieckiego.

- Witam państwa. Cieszymy się bardzo, że ta ciekawa inicjatywa odbywająca się na terenie wszystkich powiatów również zawitała do nas. Mamy wspaniałych gości i myślę, że ten czas możemy spędzić, dobrze się bawiąc. "Dni Województwa Świętokrzyskiego" to nowa forma wspierania i kształtowania życia społecznego w naszym regionie- powiedział Kazimierz Kotowski, starosta opatowski.

Organizatorzy postarali się, by mieszkańcy Opatowa, którzy zechcieli spędzić sobotnie popołudnie na opatowskim rynku, nie byli zawiedzeni. W malowniczych strojach z epoki zaprezentowały się zespoły "Stańczanie" i "Dworzanie" z Iwanisk. We współczesnym repertuarze wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie, natomiast uczennice opatowskiego liceum zaśpiewały kilka dobrze znanych przebojów. Poza utalentowaną młodzieżą z Ziemi Opatowskiej na scenie wystąpili kieleccy artyści. Poprowadzono na żywo "Kielecki Koncert Życzeń" oraz kilka konkursów dla publiczności. Także samorządowcy na kilka chwil zmienili się w artystów, a to za sprawą chóralnie odśpiewanego utworu "Pieśń o Ziemi Naszej".
/G. Misiewicz /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 13381 razy,
ostatnio: 2021-01-15 12:07:50
Skomentuj artykuł:
Powrót