Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2009-10-05

Wars z Bałtowa gościł rycerstwo

I turniej o szablę ks. Ksawerego

Pierwszy turniej rycerski, jaki odbył się w Bałtowie, nieoficjalnie zainaugurował na ziemi sandomierskiej obchody sześćsetnej rocznicy victorii grunwaldzkiej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Impreza jaką przyciągnął Bałtów turystów, znacznie różniła się od tych, które dotychczas nam proponował. Po raz pierwszy odbył się tam turniej rycerski, na który stawili się rycerze z Chorągwi Sandomierskiej.

- Dzisiejszy turniej inauguruje obchody sześćsetlecia bitwy pod Grunwaldem. Sto lat temu Polska była pod zaborami i ta rocznica była obchodzona bardzo uroczyście. Główne obchody pięćsetnej rocznicy odbyły się w Krakowie. Wtedy odsłonięto tam Pomnik Grunwaldzki. W 2010 będziemy obchodzić kolejną okrągłą rocznicę. Powinniśmy ją uczcić, ponieważ brali w niej udział najznakomitsi rycerze, pochodzący także z ziemi sandomierskiej. Dlatego chcemy, aby główne obchody tej rocznicy odbyły się w naszej okolicy- mówił Jan Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Nie od dziś wiadomo, że rycerze średniowieczni swoje umiejętności mogli prezentować podczas turniejów rycerskich. Musieli wykazać się szeregiem umiejętności, które przydatne były w walce. Dlatego też rycerze przybyli do Bałtowa, rywalizowali w dość niecodziennych konkurencjach. W turniejowych szrankach stanęli najsłynniejsi rycerze średniowiecza: Jan Aragoński, Zawisza Czarny z Garbowa, Jan Farurej z Garbowa, Krystyn z Ostrowa, Konrad von Gutenberg oraz Wars z Bałtowa, którzy musieli wykazać się celnym okiem, siłą oraz precyzją uderzenia. Potykający się przeciwnicy wystąpili w pełnych zbrojach oraz szatach z rodowymi herbami. W rękach dzielnie dzierżyli miecze i kopie, które nie raz pod wpływem uderzenia łamały się jak zapałki.

Efektownie wypadł pokaz polskiej husarii, który przeniósł widzów do siedemnastowiecznej Polski. Popisali się jeźdźcy trenujący na co dzień w Krainie Koni w Bałtowie, którzy dość realistycznie odegrali pogoń husarii za Tatarami pustoszącymi polskie ziemie. Widzowie mogli przyjrzeć się też dawnym tańcom i pokazowi strzelania z łuku.

Na koniec rycerskich zmagań zwycięski zespół odebrał pamiątkowe szable.
/K. Tomala /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 13077 razy,
ostatnio: 2020-07-08 07:03:25
Skomentuj artykuł:
Powrót