Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-03-24

Uwieczni najbardziej zasłużonych mieszkańców Ostrowca


Ostrowiecki artysta plastyk Tadeusz Kurek wystąpił z ciekawą inicjatywą. Chce wykonać 100 portretów najbardziej zasłużonych mieszkańców miasta.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
- To byłaby swoista kontynuacja moich wcześniejszych realizacji: "400 portretów ostrowczan na 400-lecie miasta" i 71 portretów "Rodacy na obczyźnie" - wyjaśnia Tadeusz Kurek. - Teraz to będzie zupełnie inne spojrzenie, unikatowe w skali kraju.


Tadeusz Kurek nie chce być posądzany o stronniczość w wyborze najwybitniejszych mieszkańców miasta. Zamierza powołać kapitułę, która ustaliłaby dokładny regulamin i kryteria, wytypowałaby propozycje osób. Nazwiska powinny być podane do publicznej wiadomości, by wszyscy mogli zgłaszać swoje uwagi, sugestie, zastrzeżenia. Kapituła ma być powołana do połowy kwietnia, wszelkie sugestie należy zgłaszać pod numerem telefonu 510-262-260.


- To musi być wybór dokonany przy otwartej kurtynie - podkreśla Tadeusz Kurek. - Chcę wykonać portrety ludzi bez względu na ich wiek, ukończone szkoły, płeć, przynależność partyjną, ilość zgromadzonego majątku. Liczy się wartość najważniejsza - praca dla miasta i środowiska. Uczulam też na to, że powinny to być osoby uczciwe, szlachetne. Bo cóż z tego, że ktoś ma osiągnięcia, ale nie jest człowiekiem. Ważna jest życzliwość, ludzkie podejście.


Album z portretami najwcześniej powinien się ukazać za półtora roku. Każdej postaci towarzyszyłaby notka biograficzna. Najpierw zorganizowany zostałby miniwernisaż w nowej hali sportowej, gdzie szczególnie podkreślone byłyby postaci sportowców. W przyszłości portrety przedstawicieli poszczególnych grup zawodowych wisiałyby w miejscu ich pracy.


Na razie wiadomo, że Tadeusz Kurek na pewno wykona portrety znanej piosenkarki Miry Kubasińskiej, aktora Mirosława Baki, wielokrotnego olimpijczyka, posła Zbigniewa Pacelta, pływaka i piłkarza wodnego Józefa Różalskiego, z nieżyjących - wybitnej harcerki, patriotki, nauczycielki geografii Bogusławy Januszówny, księdza prałata Marcina Popiela, naukowców związanych z hutą - Jana Samsonowicza, Mieczysława Radwana, krajoznawcy Stanisława Jeżewskiego.


Wielu mieszkańców wypowiadało się na ten temat pomysłu Tadeusza Kurka. Wszyscy twierdzą, że jest znakomity. Wnosi wielkie wartości wychowawcze do środowiska miasta, patriotyczne. - Chociaż to mój pomysł, ale traktuję go jako otwarty dla tych, którzy po mnie będą go kontynuować - mówi Tadeusz Kurek.
/, 24 marca 2010, 7:00/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 18260 razy,
ostatnio: 2021-09-20 08:24:40
Skomentuj artykuł:
Powrót