Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-04-09

Kapituła zdecyduje o wyborze najbardziej zasłużonych mieszkańców miasta


Ostrowiecki artysta chce uwiecznić najbardziej zasłużonych mieszkańców miasta. Kto powinien znaleźć się w tym gronie?

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Ostrowiecki artysta plastyk Tadeusz Kurek wystąpił z ciekawą inicjatywą. Chce wykonać 100 portretów najbardziej zasłużonych mieszkańców miasta.


- To byłaby swoista kontynuacja moich wcześniejszych realizacji: "400 portretów ostrowczan na 400-lecie miasta" i 71 portretów "Rodacy na obczyźnie" - wyjaśnia Tadeusz Kurek. - Teraz to będzie zupełnie inne spojrzenie, unikatowe w skali kraju.

Kto na portret?


Tadeusz Kurek nie chce być posądzany o stronniczość w wyborze najwybitniejszych mieszkańców miasta. Zamierza powołać kapitułę, która ustaliłaby dokładny regulamin i kryteria, wytypowałaby listę osób. Nazwiska powinny być podane do publicznej wiadomości, by wszyscy mogli zgłaszać swoje uwagi, sugestie i zastrzeżenia. Kapituła ma być powołana do połowy kwietnia. Wszelkie sugestie należy zgłaszać pod numerem telefonu: 510-262-260. - To musi być wybór dokonany przy otwartej kurtynie - podkreśla Tadeusz Kurek. - Chcę wykonać portrety ludzi bez względu na ich wiek, ukończone szkoły, płeć, przynależność partyjną, ilość zgromadzonego majątku. Liczy się wartość najważniejsza - praca dla miasta i środowiska. Uczulam też na to, że powinny to być osoby uczciwe, szlachetne. Bo cóż z tego, że ktoś ma osiągnięcia, ale nie jest człowiekiem. Ważna jest życzliwość, ludzkie podejście.


Album z portretami najwcześniej powinien się ukazać za półtora roku. Każdej postaci towarzyszyłaby notka biograficzna. Najpierw zorganizowano by miniwernisaż w nowej hali sportowej, gdzie szczególnie podkreślone byłyby postaci sportowców. W przyszłości portrety przedstawicieli poszczególnych grup zawodowych wisiałyby w miejscu ich pracy - na przykład lekarze w holu szpitala. Swoje kąciki mieliby przedstawiciele środowiska hutniczego, zawodów prawniczych, nauczyciele.

Pierwsi pewni


Na razie wiadomo, że Tadeusz Kurek na pewno wykona portrety znanej piosenkarki Miry Kubasińskiej, aktora Mirosława Baki, wielokrotnego olimpijczyka, posła Zbigniewa Pacelta, sportowca Józefa Różalskiego, z nieżyjących - wybitnej harcerki, patriotki, nauczycielki geografii Bogusławy Januszówny, księdza prałata Marcina Popiela, naukowców związanych z hutą - Jana Samsonowicza, Mieczysława Radwana, krajoznawcy Stanisława Jeżewskiego.


Już wielu mieszkańców wypowiadało się na ten temat pomysłu Tadeusza Kurka i wszyscy twierdzą, że jest znakomity. Wnosi wielkie wartości wychowawcze do środowiska miasta. - Chociaż to mój pomysł, ale traktuję go jako otwarty dla tych, którzy po mnie będą go kontynuować - mówi Tadeusz Kurek.
/Andrzej NOWAK, 8 kwietnia 2010, 7:00/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 22719 razy,
ostatnio: 2021-05-18 03:29:35
Skomentuj artykuł:
Powrót