Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-05-10

Malickiego opowieści o Chopinie

Muzyka i humor

W poniedziałkowy wieczór w sali widowiskowej kina "Etiuda" zabrzmiały najpopularniejsze utwory Chopina w wykonaniu wirtuoza fortepianu - Waldemara Malickiego oraz uczniów ostrowieckiej Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Oprócz romantycznej muzyki pojawiły się zabawne opowieści o wielkim kompozytorze.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Przełożony z 11 kwietnia koncert "Chopin. Młodość i Muzyka" stanowił dodatkowy element obchodów 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jednocześnie wpisał się w trwające na całym świecie obchody Roku Chopinowskiego.

Przed licznie zgromadzoną publicznością w kinie "Etiuda" wystąpił jeden z najbardziej znanych polskich pianistów - Waldemar Malicki. Bohater wieczoru opowiadał o utworach Chopina, mówił o ich pochodzeniu, formach, wskazał na podobieństwa do ówczesnych kompozytorów polskich i europejskich, ilustrując każdy przykład na fortepianie. Jego opowieści, przesączone humorem, zabawą i parodią (czasem złośliwą), miały jeszcze bardziej przybliżyć naturę kompozytora, który bardzo często w sposób żartobliwy improwizował kolegów po fachu.

Razem z dowcipkującym Waldemarem Malickim wystąpili zaproszeni przez niego artyści: pochodząca z Chmielnika mezzosopranistka Magdalena Idzik oraz wiolonczelistka Małgorzata Krzyżanowska. W koncercie wzięło udział także czworo uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Ostrowcu. Jagoda Niemczycka z klasy V6 prowadzonej przez Karinę Owsepian zagrała mazurka C-dur. Podopieczna Barbary Wójcik, Aleksandra Wiącek z klasy VI6 wykonała poloneza g-moll. Uczeń tej samej klasy, Tomasz Kwapisz przygotowany przez Annę Chajską zaprezentował walca h-moll i preludium c-moll, a podopieczna Anny Baran, Aleksandra Żuk z klasy V6 - preludium e-moll. Zwieńczeniem koncertu z elementami show była kantata "Zrodzony w polskiej ziemi", śpiewana Chopinowi przez przyjaciół 2 listopada1830 roku na rogatkach Woli, a w poniedziałek wykonana przez "Świętokrzyskie Bemolki".
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 21067 razy,
ostatnio: 2021-05-18 09:03:23
Skomentuj artykuł:
Powrót