Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-10-24

Długofalowa strategia to podstwawa

Zapis czatu z Eligiuszem Michem


Kandydat na prezydenta Ostrowca z ramienia Platformy obywatelskiej odpowiadał na pytania internautów.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
gonzo: Jakie ma pan doświadczenie w pracy samorządowej?
Eligiusz Mich: Doświadczenie samorządowe jest ważne w pracy prezydenta, ale nie najważniejsze. Moje doświadczenia zawodowe i wykształcenie oraz aktywny udział w pracy klubów PO radnych w mieście i powiecie dało mi pełny obraz problemów i potrzeb naszego miasta. Byłem również radnym gminnym przez jedną kadencję.

gonzo: Jak widzi pan przyszłość SSA KSZO?
Eligiusz Mich: Jestem aktywnym kibicem KSZO. Jeśli tylko jest w Ostrowcu zawsze jestem na meczu. Z żalem obserwuje upadek ostrowieckiego sportu, natomiast doskonale wiem, że sport to najlepsza promocja miasta za niewielkie pieniądze. Miasto musi zaangażować się w promocję sportu, w tym KSZO i wzięcie przynajmniej w początkowym okresie na swoje barki odpowiedzialności za klub. Jednym z rozwiązań powinno być przejęcie większościowych udziałów przez miasto do czasu znalezienia inwestora. Dotychczasowe wysiłki prezydenta są nieskuteczne. Wydajemy dużo pieniędzy, a miasto i społeczeństwo nie ma z tego żadnych efektów.

janiu: Jaka jest dla Pana strategiczna inwestycja, którą po wyborach zrealizuje?
Eligiusz Mich: Strategiczna inwestycja w Ostrowcu jest elementem mojego programu o nazwie "Nasz Ostrowiec 2020" Podstawowe filary tego programu to: sfera społeczna, gospodarcza, kulturalna i sportowa. Jest to element koncepcji, jaki Ostrowiec powinien być za 10 lat. Podwaliny tego programu należy przedsięwziąć już na samym początku nowego prezydenta. Te strategiczne decyzje dotyczą gospodarki i spraw społecznych. Są to min: profesjonalne przygotowanie terenów pod inwestycje (dotychczas miasto nie zwróciło się o żadną dotacje na ten cel). Skomunikowanie Ostrowca ze światem zewnętrznym (przywrócenie szybkiego połączenia kolejowego Rzeszów - Warszawa), drogi nr 42 Skarżysko - Starachowice- Opatów. W sferze społecznej ambitny program taniego budownictwa mieszkaniowego, realizowane w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne, rozwiązanie problemu ucieczki z miasta ludzi młodych i konkretnej oferty dla mieszkańców w wieku 50+, oraz tym, którym brakuje nie więcej 2 lata do emerytury. Miasto powinno otoczyć ich opieką i pomóc godnie zakończyć aktywność zawodową.


gonzo: Jak wytłumaczyć tak słabe poparcie PO i słabe osiągnięcia radnych tej partii w Ostrowcu?
Eligiusz Mich: Nie zgadzam się z taką teza. Platforma w ostatnim okresie w wyborach do sejmu, Europarlamentu i ostatnich wyborach prezydenckich w Ostrowcu osiągnęła ponad 30-procentowe poparcie. Bazuje pan/pani na wynika sprzed 4 lat. A obecnie wygląda to całkowicie inaczej. Nasi radni w obradach pełnili role konstruktywnej opozycji, a ich aktywność powinna być szeroko znana, bo była prezentowana przez media.

ktos: Partia PO to synonim liberalizmu, a Ostrowiec jest raczej miastem lewicowym. Przebije się Pan ze swoimi pomysłami?
Eligiusz Mich: Repezentuję formację polityczną, która kładzie główny nacisk na praktykę i skuteczność działania. Jesteśmy za liberalizacją gospodarki, natomiast w sferze społecznej jesteśmy bardzo wyczuleni na problemy ludzi. Połączenie tych dwóch elementów programowych jest najlepszych rozwiązaniem dla Polski i Ostrowca.

szerszen: Jakimi argumentami zamierza Pan przekonać inwestorów aby inwestowali w Ostrowcu Świętokrzyskim?
Eligiusz Mich: Przez ostatnie 10 lat w Ostrowcu nie pojawił się żadne znaczący inwestor. W tej chwili w Ostrowcu z udziałem kapitału zagranicznego funkcjonuje tylko 37 przedsiębiorstw na 6 tys. podmiotów gospodarczych. Jestem pewien, że będę najbardziej skutecznym prezydentem w pozyskiwaniu inwestorów. Na pewno pomoże w tym mój bezpośredni kontakt z organizmami władzy wykonawczej na szczeblu rządowym.

ktos: Jak skomentuje Pan twierdzenia L. Sułka, że jest Pan podkupywany stanowiskami przez obecnie rządzących?
Eligiusz Mich: Jest to nieprawda. Jestem członkiem rady nadzorczej MEC i skierowany do tej pracy przez NFOŚ w Warszawie. NFOS jest udziałowcem spółki MEC, a ja reprezentuję interesy Skarbu Państwa. Oskarżenia pana Sułka jak w większości przypadków i w tym mają na celu zdyskredytowanie kandydata w oczach opinii publicznej. Nie pełniłem, ani nikt z mojej rodziny nie pełni żadnej funkcji w placówkach podległych obecnemu układowi władzy w Ostrowcu.

szerszen: Czy jest Pan przygotowany do podejmowania jako prezydent miasta niepopularnych decyzji, które dadzą pozytywne efekty w przyszłości?
Eligiusz Mich: Jestem nie tylko przygotowany, a wręcz zdeterminowany, aby takie decyzje podejmować. Sytuacja w Ostrowcu tego wymaga. Będę oceniany z perspektywy całej kadencji i na tej opinii najbardziej mi zależy.

marina: Panie Mich...skąd pan się wziął?
Eligiusz Mich: Mieszkam w Ostrowcu od 20 lat, wybrałem Ostrowiec do życia, mam tu rodzinę i wielu wspaniałych znajomych. Dobrze się tu czuję. Widząc problemy miasta, jego degradacje i systematyczny upadek, będąc zaangażowany w życie społeczne miasta, przyjąłem na siebie odpowiedzialność starty w wyborach. Uważam, że jako człowiek spoza ostrowieckich układów wyraźniej widzę problemy Ostrowca i mam ten komfort, że jestem niezależny.

janiu: Pytałem o konkretną inwestycję
Eligiusz Mich: Przygotowanie terenów inwestycyjnych dla inwestorów. O tym mówiło się już przed 4 laty, a do tej pory nic nie zostało zrobione. Żebyśmy mogli marzyć o jakimkolwiek inwestorrze i miejscach pracy, taka oferta powinna powstać natychmiast.

vg: W jaki sposób chce pan przyśpieszyć budowę obwodnicy miasta??
Eligiusz Mich: Zaangażowanie się miasta i środków finansowych z budżetu miasta w tę inwestycję uważam za decyzje pochopną. Obwodnice miast powinny być finansowane z budżetu państwa, a nie budowane z naszych lokalnych podatków. Dotychczas prezydenci nie byli na tyle skuteczni, żeby zagwarantować Ostrowcowi sfinansowanie tej drogi ze środków centralnych. Pieniądze, które miasto angażuje w budowę tej inwestycji mogłyby być przeznaczone na poprawę istniejącej infrastruktury drogowej w naszym mieście.

marina: PO w Polsce to nie PO w Ostrowcu- czy naprawdę uważa pan, że ma szansę w tych wyborach?
Eligiusz Mich: Tak jak mówiłem na początku PO cieszy się w Ostrowcu coraz większa popularnością. Wierze, że wygram, bo mam dobry program i wsparcie wielu ludzi, którzy myślą pozytywnie i jestem przekonany, że najlepiej poradzę z problemami Ostrowca.

gonzo: Jak ocenia pan pomysł jednego z deweloperów na wybudowanie w Ostrowcu nowoczesnego kilkunastopiętrowego, wielofunkcjonalnego biurowca przeznaczonego dla biznesu i potencjalnych inwestorów wraz z apartamentami mieszkalnymi o podwyższonym standardzie?
Eligiusz Mich: Jesli to inwestycja developerska, zrealizowana za prywatne pieniądze, to tylko wspierać tego typu inicjatywy.

ktos: Kiedyś krytykował Pan obecnie rządzących, teraz jest Pan bardziej stonowany w wypowiedziach. Wskaże Pan jeden największy "grzech" prezydenta Wilczyńskiego?
Eligiusz Mich: Poprzednie kadencje prezydenckie polegały bardziej na administrowaniu miastem niż na realizowaniu długofalowej koncepcji rozwoju naszego miasta. W trakcie kadencji krytykowaliśmy wiele decyzji prezydenta szczególnie w pierwszym okresie jego rządów, wtedy bowiem popełniał najwięcej błędów. Do największych można zaliczyć brak wizji rozwoju miasta na więcej lat niż tylko bieżącej kadencji i szczególnie irytującym problemem jest nierozwiązanie sytuacji MPK

Eligiusz Mich: Bardzo dziekuję za pytania i aktywny udział. Przepraszam wszystkich, na których pytania nie udało mi się odpowiedzieć z braku czasu. Szczegółowe rozwiązania i pomysły na poprawę sytuacje w Ostrowcu w ramach mojego programu "Nasz Ostrowiec 2020" przedstawię w kampanii wyborczej. Będą one również dostępne na mojej stronie internetowej www.eligiuszmich.ostrowiec.pl od najbliższego poniedziałku.
/, 22 paždziernika 2010, 17:48/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 46735 razy,
ostatnio: 2021-01-19 09:43:50
Skomentuj artykuł:
Powrót