Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-10-24

Ostrowiec zasługuje na dobrego gospodarza

Zapis czatu z Józefem Grabowskim


Kandydat SLD na prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego gościł w piątek na czacie "Echa Dnia"

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
gonzo: Dlaczego nie mając szans na wybór, zdecydował się pan kandydować?
Józef Grabowski: To nie prawda. Startując do wyborów, jestem przekonany, że mam duże szanse na wygrana. Uzasadniam to następującymi elementami: jestem mieszkańcem Ostrowca, tu pracowałem i pracuję. Tu założyłem rodzinę, całe dorosłe życie związałem z Ostrowcem. Pracę zawodową rozpocząłem w cukrowni Częstocice, następnie w Hucie Ostrowiec, odlewni rur, powiatowym Urzędzie Pracy i szpitalu, zawsze podejmowałem wyzwania i pracowałem na odpowiedzialnych stanowiskach, rosłem z Hutą i pracowałem dla niej. Starałem się i jestem zawsze blisko ludzi. Swoją pracę traktowałem jako służbę dla mieszkańców miasta i powiatu.

janiu: Jaki ma pan pomysł na pozyskiwanie inwestorów do miasta?
Józef Grabowski: Mottem przewodnim dla kandydata SLD na prezydenta to "Człowiek, dom, praca". Oczywiście potrzeb jest wiele. To potrzeby z zakresy pozyskiwanie nowych miejsc pracy, to zabezpieczenie, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z miasta, aby tutaj mieli miejsca pracy i godziwe warunki do życia. Jak wiadomo, przy tal złożonym organizmie, jakim jest Ostrowiec Świętokrzyski potrzebne są duże środki finansowe. Upatruje tu możliwość pozyskania poprzez tworzenie, dogodnych warunków do pozyskiwanie inwestorów czy przygotowanie nowych terenów pod inwestycje, przyjazna polityka podatkowa dla inwestorów, oczywiście środki UE. Jako wieloletni samorządowiec poznałem możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych.

gonzo: Jaki ma pan plan na ratowanie sekcji piłkarskiej KSZO przed upadkiem?
Józef Grabowski: Dla Ostrowca sekcja piłkarska jest bardzo ważnym elementem życia społecznego. Należy przyjąć, że rozwój sportu jest dobrze pomyślany. Jest sekcja młodzików, odbywają się różne rozgrywki w szkołach, jest powszechne zapotrzebowanie na tego typu formy działań. Jeżeli przyjmiemy że średnie koszty na utrzymanie seniorów i młodzików to ok. 500 tys. zł miesięcznie, to w skali roku to koszt ok. 6 mln zł. Jeżeli przyjmiemy, że na MPK wydajemy ok. 4 mln rocznie, to gdyby taka sama dotację przeznaczyć na KSZO plus sponsorów, to problem utrzymanie piłkarzy KSZO zostałby rozwiązany. To nie problem utrzymania w sensie kosztów, a sprawnego menadżera.

ostr256: Czy młodzi ludzie są obecni na Listach SLD do Rady Miasta Powiatu. SLD to raczej taka partia emerytów. Nie ujmując oczywiście nikomu chęci do startowania w wyborach
Józef Grabowski: Na listach SLD do rady miasta i powiatu oprócz ludzi sprawdzonych w doświadczonych znajdują się tez ludzi młodzi. Chcę zaznaczyć, że w tym kobiety stanowią 40 procent wśród startujących w wyborach, pragnę zaznaczyć, że na listach SLD są ludzie młodzi, którzy posiadają wyższe wykształcenie, a w wielu przypadkach pozostają bez pracy. Kandydaci SLD startując w wyborach samorządowych 2010 to ludzie doświadczeni, jak również ludzie, którzy upatrują swojego miejsca w Ostrowcu i którzy pragną zmieniać obecna ostrowiecką rzeczywistość.

szerszen: Jakimi argumentami zamierza Pan przekonać inwestorów do inwestycji w Ostrowcu Świętokrzyskim?
Józef Grabowski: Ostrowiec to dobre miejsce do inwestowania. Ostrowiec i jego mieszkańcy posiadają silne tradycje metalurgiczne jak również przemysłu odzieżowego, to tu jest wykształcona kadra. Za Ostrowcem przemawia również bardzo dobra lokalizacja. Szansą dla naszego miasta jest również chłonny rynek

ostr256 Jeśli zostanie Pan Preydentem to wolał by Pan pracować z młodą nową rada miasta czy ze stałymi radnymi w mieście?
Józef Grabowski: Zawsze pracowałem z ludźmi i dla ludzi. Wysoko sobie cenię wole mieszkańców w kształtowaniu Rady Miasta. Sztuką jest dla menadżera aby pracować z takimi ludźmi, z jakimi przypadnie. Natomiast liczę, że jeżeli zostanę prezydentem to znajdą dobre porozumienie i zrozumienia dla Ostrowca Świętokrzyskiego.

ostr256: Jest Pan Przewodniczącym SLD w Ostrowcu czy nie uważa Pan że SLD się odrodziło po upadku?
Józef Grabowski: Kiedy objąłem funkcje przewodniczącego rady powiatowej SLD jako misję przyjąłem takie elementy jak: jedność w organizacji, poprawa wizerunku w otoczeniu i rozwój SLD w Ostrwocu i powiecie. Pragnę zaznaczyć, że dużo ludzi młodych wstępuje do SLD. Są to ludzie głównie z wyższym wykształceniem, którzy upatrują w pracy w organizacji swojego miejsca. Organizacja SLD w powiecie ostrowieckim zwiększyła swoja liczbę o ok, 40 osób. Głównie spośród ludzi młodych. Powstały organizacje gminne, które dotychczas nie funkcjonowały. O tym, że lewica ostrowiecka ma swoje miejsce i zapotrzebowanie w Ostrowcu niech świadczą głosy poparcia naszych kandydatów na listy to jest ok. 3,5 tys. głosów poparcia na listy do powiatu i ponad 2 tys, głosów poparcia na listę do miasta i ponad 3 tys. głosów dla kandydatów do sejmiku.

Janiu: Strategiczna inwestycja, na która zdecyduje się Pan po wygraniu wyborów to?
Józef Grabowski: Strategiczna inwestycja to inwestycje związane z przygotowaniem nowych terenów pod lokalizacje inwestycji.

gonzo: Jak zachęcić młodzież do pozostania w mieście lub powrotu do Ostrowca?
Józef Grabowski: Dziękuje, bardzo za to pytanie, bo jest po części związane z moją osobą. Z trojga dzieci mimo zdobytego wykształcenia pozostało w Ostrowcu, a oczekiwaliśmy z żoną inaczej. Co moim zdaniem może zachęcić do pozostanie w mieście? Są to takie elementy jak: dobra baza szkolnictwa wyższego, atrakcyjne kierunki studiów, reaktywowanie szkolnictwa zawodowego, możliwość znalezienia pracy w Ostrowcu lub najbliższej okolicy. Uzyskiwanie tanich kredytów na budownictwo mieszkaniowe, dobra baza żłobków i przedszkoli, tak aby można było pracować ze spokojem. Uważam, że konieczny jest rozwój bazy przedszkolnej i żłobków. Przy czym muszą tu być stworzone odpowiednie przepisy dotyczące ich budowy i finansowania np. 40 procent rząd, 30 procent samorząd i 30 procent samorząd miasta


gonzo: Co należy zmienić w Ostrowcu by chcąc dostać się np. do ortopedy nie ustawiać się w kolejce o godzinie 3ciej w nocy?
Józef Grabowski: Priorytetami ostrowieckiej lewicy są: ochrona zdrowia, szczególnie w zakresie poprawy dostępności i jakości usług medycznych, zwiększenie szans edukacyjnych mieszkańców miasta i powiatu, tworzenie warunków do rozwoju gospodarczego, wykorzystanie szans do rozwoju przez gminy powiatu ostrowieckiego, upowszechnienie tradycji kulturowych i historycznych naszego regionu. Ochrona zdrowia w zakresie strukturalnym wymaga jak najszybszego uporządkowania,. Kolejne lata przynoszą zapowiedzi rządzących, a nie rozwiązuje się problemów. W warunkach Ostrowca to nie tylko problem ortopedii, ale również inne bolączki zgłaszane, tj. przede wszystkim zwiększenie finansowania przez NFZ, tak, aby większe środki gwarantowały dłuższy czas pracy poradni.

ostr256: Jaki ma plan dotyczący Targowicy chodzą słuchy że może zostać sprywatyzowana a wtedy dla handlujących to koniec
Józef Grabowski: Problem Targowicy jakkolwiek jest nabrzmiały to jednak nie znajduje racjonalnego rozwiązania. Targowica to wielki rynek pracy. Ale także możliwość zaopatrzenia przez ludzi, którzy nie dysponują nadmiarem pieniędzy, a którym często brakuje na przeżycie do, jak przyszły prezydent rozpoznam ten temat, bo z rozmów z mieszkańcami i ludźmi handlującymi wyniki potrzeba utworzenia giełdy rolnej, a nawet chłodni lub przetwórni warzyw i owoców.

gonzo: Czy praca w Kielcach w Sejmiku Woj. nie spowodowała oddalenia się od problemów Ostrowca?
Józef Grabowski: Praca w sejmiku wysoko sobie cenię i uznaję to jako dowód spłatę zobowiązań wobec mieszkańców Ostrowca i całego województwa. Pracuje w trzech komisjach: budżetu i finansów, zdrowia, polityki społecznej i rodziny oraz rewizyjnej, której jestem wiceprzewodniczącym. Jestem także członkiem rady społecznej Szpitala Dziecięcego w Kielcach. W okresie kadencji złożyłem ponad 1000 interpelacji, główne obszary zainteresowania to ochrona zdrowia, infrastruktura drogowa i mostowa, zrównoważony rozwój, problematyka wsi i inne. Dla Ostrowca przyczyniły się pozytywnie składane interpelacje min. tj: pozyskanie środków, na remont bloków operacyjnych w szpitalach powiatowych, środku na wymianę aparaturę RTG. Były to pierwsze interpelacje w 2006 roku, które materializują się obecnie. Sprawa umieszczenia w programach środków z RPO na : opracowanie dokumentacji na drogi wojewódzkie nr 751 754, 755, które przebiegają przez Ostrowiec. Jak również interpelacje dotyczące modernizacji obiektów szkolnych budowy hal sportowych czy tez środków na usuwanie skutków klęsk żywiołowych, jakie nawiedziły Ostrowiec.

Wyborca: Uważam, że jest Pan jedynym wartym poparcia w tych wyborach kandydatem. Życzę zwycięstwa :)
Józef Grabowski: Dziekuję serdecznie za poparcie.

gonzo: Jak ocenia pan pomysł jednego z developerów o wybudowaniu w Ostrowcu nowego kilkunastopiętrowego biurowca przeznaczonego dla biznesu, potencjalnych inwestorów wraz z apartamentami mieszkalnymi o podwyższonym standardzie?

Józef Grabowski: Jeżeli przyczynie się to do wzrostu zatrudnienia oraz przypływu inwestorów, to oceniam to jako pozytywne zjawisko. Jednak jako prezydent musze sprawdzić wiarygodność tego przedsięwzięcia.

Józef Grabowski: Dziekuję za wszystkie pytania. Chciałbym jeszcze dodać, że miasto Ostrowiec zasługuje na dobrego menadżera dobrego gospodarza, człowieka, który z szacunkiem służy drugiemu człowiekowi...
/, 22 paždziernika 2010, 15:23/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 46681 razy,
ostatnio: 2021-01-19 16:36:40
Skomentuj artykuł:
Powrót