Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-11-08

Wieczór z jazzem

Pierwsza odsłona kultowej imprezy

Do późnych godzin wieczornych przy jazzowych rytmach bawili się ostrowczanie podczas pierwszej odsłony XXII Ostrowieckich Zaduszek Jazzowych.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Imprezę otworzył koncert "Orkiestry nad Kamienną", która powstała w marcu 2010 r. w trakcie realizacji projektu "Jazz nad Kamienną". Muzycy ze Starachowic - Marcin Gęborek (saksofon altowy), Rafał Gęborek (trąbka), Kamil Urbański (piano), Łukasz Rakalski (puzon), Hubert Pajek (perkusja), z Ostrowca - Andrzej Chochół (gitara) oraz ze Skarżyska Kamiennej - Krzysztof Łopatka (gitara basowa) "poczęstowali" publiczność kompozycjami Andrzeja Chochoła i Michała Zduniaka z płyty "Zdu-bop", a także Marcina Gęborka. Po ich występie na scenie w hotelu "Gromada" pojawili się: mieszkający w Zagnańsku multiinstrumentalista Włodzimierz "Kinior" Kiniorski i tworzący w Polsce senegalski artysta Mamadou Diouff oraz gościnnie: Dariusz Makaruk (elektronika) i propagator jazzu w Ostrowcu - Andrzej Chochół. Po solidnej porcji niebanalnych dźwięków przyszła pora na wysublimowany deser. Ostatnie muzyczne słowo tego wieczoru należało do jednego z najpopularniejszych pianistów jazzowych, doktora sztuki muzycznej - Kuby Stankiewicza, któremu towarzyszyła rozśpiewana żona. Muzycy zaprezentowali utwory z płyty "Chopin Songbook". Artyści wykorzystali oryginalną, nietkniętą, chopinowską linię melodyczną, wzbogacając ją o jazzowy timing, improwizacje i dialogowanie w rozmaitych kombinacjach, od sola i duetu po pełny skład kwintetu - z udziałem puzonisty Grzegorza Nagórskiego, kontrabasisty Andrzeja Święsa i perkusisty Krzysztofa Szmańdy.

Choć jazz jest to muzyka elitarna, śmiało można stwierdzić, że ten proponowany od ponad dwudziestu lat w Ostrowcu ma swoich zwolenników. Z pewnością ucieszy ich fakt, że to nie koniec lokalnych spotkań z ich ulubionym gatunkiem muzycznym. 27 listopada w ramach drugiej odsłony XXII Zaduszek Jazzowych wystąpią Walk Away & Billy Evans.
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 30596 razy,
ostatnio: 2021-04-18 01:32:47
Skomentuj artykuł:
Powrót