Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-12-13

Fobie ostrowieckiej młodzieży

Najbardziej boją się śmierci

Z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Demokracji ERWIN w ramach projektu "Uczeń, indywidualista czy społecznik?" wynika, że głównym źródłem fobii w świadomości ostrowieckiej młodzieży jest śmierć.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W ramach projektu ponad 300 licealistów i 23 nauczycieli wzięło udział w seminariach i warsztatach. Ponadto, za pomocą anonimowych ankiet, podjęto współpracę z rodzicami i opiekunami uczniów.

- Istota badań polegała na tym, czego uczniowie i rodzice oczekują od szkoły, czy potrafią współpracować, jakie są konsekwencje tej współpracy, czy rzeczywiście istnieje informacja zwrotna i jak to wszystko funkcjonuje - wyjaśnia Grair Magakian, prezes Stowarzyszenia ERWIN. - Wyniki badań są bardzo ciekawe. Wskazują na to, że w Ostrowcu jednak nie jest tak źle, jak mogłoby nam się wydawać. Mniej więcej w 80% szkoły odpowiadają wymaganiom uczniów. Oczywiście są drobne problemy, np. z utrzymaniem czystości w toaletach...

Badania przeprowadzone na grupie ponad 280 licealistów pomogły także ustalić, czego najbardziej boją się młodzi ludzi. Podsumowanie ich wyników stało się tematem środowej konferencji w BWA z udziałem przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych i placówek wychowawczych.

- Wśród przebadanej młodzieży strach przed śmiercią własną bądź bliskie osoby statystycznie zajmuje pierwszą pozycję. Co najmniej 60% uczniów zaznacza go jako pierwszą fobię w szeregu z innymi obawami, zaś kolejne 15% wymienia go jako 2 lub 3 pozycję między różnymi innymi strachami - informuje Grair Magakian.

Z badań przeprowadzonych na potrzeby projektu wynika także, że ludzie młodzi nie bardzo akceptują bezstresowe wychowanie. Młodzież, choć nie mówi o tym głośno, chce, aby szkoła ją wychowywała, by nauczyciel był konsekwentny, asertywny.

Ponieważ projekt zakłada również profilaktykę uzależnień, podczas środowej konferencji nie zabrakło informacji na temat ryzyka, rozpoznawania i zapobiegania narkomanii udzielonych przez Bożenę Kutwin z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Z kolei o stanie wdrażania programów wychowawczych i profilaktycznych w powiecie ostrowieckim mówił naczelnik wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w ostrowieckim starostwie, natomiast Anna Adamska z Akademii Świadomego Życia poruszyła kwestie motywacji w szkolnych programach wychowawczych i profilaktycznych.

Projekt "Uczeń, indywidualista czy społecznik?" realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Edukacji Narodowej i we współpracy ze Świętokrzyskim Towarzystwem Zapobiegania Patologiom Społecznym "Kuźnia", LO nr I im. St. Staszica, LO nr II im. J. Chreptowicza, LO nr IV im. C.K. Norwida, Akademią Świadomego Życia oraz portalem anonimowego rozwiązywania problemów www.problem.org.pl .
/K. Fałdrowicz/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 32155 razy,
ostatnio: 2021-04-18 01:57:15
Skomentuj artykuł:
Powrót