Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2011-06-22

Negocjacje dotyczące wydzierżawienia kardiologii zakończone sukcesem

Starosta ostrowiecki Zdzisław Kałamaga poinformował o efektach negocjacji z firmą Carint, która od 2008 roku prowadzi w ostrowieckim szpitalu oddział kardiologii inwazyjnej. Teraz w dzierżawę ma zostać oddany oddział kardiologii ogólnej, są również plany wielomilionowej inwestycji.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
- Firma Carint dobrze wpisała się w krajobraz, jeśli chodzi o leczenie schorzeń kardiologicznych. Wielkim plusem jest to, że pacjenci w stanie zagrożenia życia nie muszą być transportowani do Kielc- mówił na konferencji prasowej starosta ostrowiecki Zdzisław Kałamaga.- Kiedy zostałem starostą mówiłem, że służba zdrowia będzie moim absolutnym priorytetem. Chciałbym, aby ZOZ ostrowiecki nie był jakimś tam prowincjonalnym szpitalem, tylko poszerzał zakres usług medycznych. Mam satysfakcję, że po czteromiesięcznych negocjacjach z kierownictwem Carintu, udało mi się ich namówić do zainwestowania w Ostrowcu. Chcę podkreślić, że dzisiaj niezwykle trudno jest znaleźć inwestorów, którzy chcą zainwestować w jakiś szpital, a inwestycja w Ostrowcu będzie jedyną, którą włoski koncern medyczny G.V.M. przeprowadzi w najbliższym czasie w naszym kraju.

„Carint” gwarantuje ciągłość zatrudnienia dla wszystkich obecnych pracowników oddziału kardiologii ogólnej. Planuje m.in. zwiększenie liczby łóżek, utworzenie rehabilitacji kardiologicznej, leczenie interwencyjne udarów mózgu, endowaskularne leczenie tętniaków aorty i tętnic obwodowych, poszerzenie zakresu zabiegów elektroterapii o nowoczesne procedury i wprowadzenie zabiegów leczenia krytycznego niedokrwienia kończyn.

- Powstał pomysł dobudowania do istniejącego skrzydła A odrębnego, czterokondygnacyjnego budynku i połączenie go ze skrzydłem C- mówi starosta Zdzisław Kałamaga.- Dla nas będzie to oznaczało odzyskanie pomieszczeń w dwóch oddziałach.

Starosta ostrowiecki zaprzecza plotkom o planach prywatyzacji Zakładu Opieki Zdrowotnej. Na razie samorząd musi przygotować się do wymogów nowej ustawy o działalności leczniczej.

- Powołamy zespół pod kierownictwem wicestarosty Micha. Będziemy rozważali wszelkie możliwości, konsultować to ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, żeby przedstawić koncepcję koniecznych przekształceń własnościowych- mówi.- One nie nastąpią szybko, ale zaznaczam, że nie mamy wyjścia. Ustawa nakazuje, że jeśli w ciągu trzech miesięcy od wystąpienia ujemnego wyniku finansowego nie zostanie on pokryty przez powiat, to w ciągu 12 miesięcy szpital musi zostać przekształcony. Realia są takie, że nie ma możliwości, żeby starostwo mogło pokryć dług szpitala. Musielibyśmy to zrobić z dochodów własnych, co w przypadku powiatu oznacza tylko wpływy z udziałów w podatkach i ewentualnie z rejestracji pojazdów. Pozostałe środki, jakimi dysponuje starostwo, są przeznaczone na określone dziedziny.

Zgodę na wydzierżawienie oddziału kardiologii zewnętrznej będzie musiała wydać Rada Powiatu. Sesja poświęcona wyłącznie służbie zdrowia jest planowana na 29 czerwca.

/tos.pl/
/paweld/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 16565 razy,
ostatnio: 2022-06-30 00:22:43
Skomentuj artykuł:
Powrót