Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2011-06-29

Ćwiczenia "Hala 2011"

W dniu 20 czerwca 2011 roku odbyły się ćwiczenia dowódczo - sztabowe pod kryptonimem „HALA 2011”. Tematem ćwiczeń było wystąpienie zdarzeń ekstremalnych w czasie incydentu bombowego z użyciem środka chemicznego oraz przywracanie naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych organizowanych na hali widowiskowo-sportowej MOSiR przy ul. Świętokrzyskiej w Ostrowcu Św.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Główny cel ćwiczeń obejmował doskonalenie procedur związanych z ochroną życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, a w szczególności ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego z natychmiastowym przywróceniem naruszonego ładu i porządku publicznego podczas trwania imprez masowych.

Scenariusz zakładał sytuację, w której w dniu 20.05.2011r. na hali widowiskowo-sportowej MOSiR w Ostrowcu Św. przy ul. Świętokrzyskiej 11 w Ostrowcu Św. rozegrany miał być np. mecz piłki siatkowej pomiędzy reprezentacjami Polski i Francji.

Ćwiczenia obejmowały 4 epizody:

1. Podczas wypuszczania na teren hali grup kibiców dochodzi do zakłócenia ładu i porządku publicznego. Kibice wywołują burdy przed wyjściem na halę i atakują służbę organizatora.
Policjanci przywracają naruszony porządek publiczny. Najbardziej agresywni pseudokibice zostają zatrzymani

2. W trakcie spotkania na jednym z sektorów dochodzi do wybuchu, w wyniku którego skażeniu lub poparzeniu uległa 50 osób. W czasie ewakuacji zatrzymanych zostaje 2 mężczyzn podejrzewanych o podłożenie ładunku wybuchowego.

3. Trzej podejrzani mężczyźni uciekają z terenu hali. Powodują pożar budynku gospodarczego w pobliżu hali przy ulicy Świętokrzyskiej. W wyniku podpalenia jeden ze sprawców ulega poparzeniu. Drugi zostaje zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji. Policjanci zabezpieczają miejsca powstałych zdarzeń, wykonują czynności procesowe, przywracają naruszony porządek publiczny.

4. W trakcie ucieczki kolejny ze sprawców wpada pod nadjeżdżający samochód osobowy, który potrąca go i uderza w przydrożny słup oświetleniowy.
Na miejsce zdarzenia przybywają specjalistyczne grupy ratownictwa.

W ćwiczeniach, oprócz funkcjonariuszy KPP w Ostrowcu Św. brały udział jednostki Komendy Powiatowej PSP w Ostrowcu Św., Centralnego Odwodu Operacyjnego, Grupa Ratownicza PCK Ostrowiec Św., Grupa Ratownicza ZHP, Pogotowie Ratunkowe.
Ćwiczenia takie umożliwiają doskonalenie umiejętności sprawnej i skutecznej wspólnej interwencji Policji i innych służb w sytuacji kryzysowej.

Źródło: KPP i KPPSP w Ostrowcu

Zobacz: zdjęcia z ćwiczeń
/MAcSi/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 9587 razy,
ostatnio: 2021-04-15 03:20:52
Skomentuj artykuł:
Powrót