Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2011-08-04

Ostrowieccy harcerze w Lubiatowie

Jak co roku Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowała letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z powiatu ostrowieckiego. Z oferty Hufca skorzystało 51 osób, w wieku od 8 do 18 lat.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Aby dzieciaki mogły wypoczywać w pięknej nadmorskiej okolicy już 25 czerwca grupa kwatermistrzowska wyruszyła do Lubiatowa, aby urządzić obóz. W tym roku na kwaterkę pojechali zawodnicy z Sekcji Bokserskiej KSZO. Na dzień 04 lipca obóz był gotowy na przyjęcie uczestników. Od wczesnych godzin rannych obóz zaczął tętnić życiem, harcerze urządzali swoje namioty, zapoznawali się z terenem.

Dla tych którzy byli pierwszy raz nad morzem, ogrom wody sprawił niemałe wrażenie a bliskość do morza i szum wody sprawiał, że morze czuło się przez cały czas. 17 dni obozu minęło jak jeden dzień. – powiediząła druhna Teresa Woźniak, komendantka tegorocznego obozu harcerskiego - Pogoda w tym roku nie sprawiła harcerzom psikusa, było ładnie, słonecznie. Dużo czasu uczestnicy spędzili na plaży i w wodzie. Nawet wtedy był realizowany plan pracy obozu.

Wykorzystując naturalne środowisko harcerze urządzali konkursy rzeźby na piasku, gry i zabawy. W chwilach bez słońca realizowano typowe dla harcerstwa zajęcia: dzieje harcerstwa, metodyka, symbolika, nauka piosenek, chrzty obozowe, śluby, świeczkowiska itp. Uczestnicy mogli wykazać się w kierunkach artystycznych biorąc udział w festiwalu piosenki harcerskiej i turystycznej oraz w konkursie "Mam talent". Wielu harcerzy realizowało zadania sprawnościowe, takie jak: "Trzy pióra", Ratownik, Mistrz Musztry, Muzyk, Lider Zdrowia, Saper, Dowódca Warty, Kronikarz. Nawet Ci najmłodsi, zuchy zdobyły sprawności Śmieszka i Zosia Samosia. Podczas obozu harcerze pieszo dotarli do latarni w Stilo i do Białogóry. Wiele wrażeń przyniosła wycieczka do Gdyni i do Gdańska. Wycieczka trwała cały dzień. Po przyjeździe do Gdyni harcerze zwiedzili port, obejrzeli statki, jachty i żaglówki. O godz. 11 czekała na nich niespodzianka - premierowy film w 3D "Harry Potter". Po filmie harcerze pojechali do Gdańska, gdzie po posiłku zwiedzali Stare Miasto. Wieczorem zmęczeni ale bardzo szczęśliwi wrócili do obozu. W czasie trwania obozu spotkała ostrowieckich harcerzy miła niespodzianka. Sołtys Lubiatowa zaprosił ich na II Zlot harcerzy w Lubiatowie. Na zlocie nasi harcerze mieli okazję spotkać się z harcerzami z innych hufców, z: Mińska Mazowieckiego, Koła i Oławy. Zlot uświetnił koncert zespołu harcerskiego "Watraki" z Koła. Dwa ostatnie dni to zwijanie obozu i pakowanie. 20 lipca o godz.10 po obozie harcerskim nie było już śladu. Uczestnicy wyjechali, kwatermistrz przekazał teren leśniczemu, do następnego roku tylko drzewa będą szumieć o ostrowieckich harcerzach. O godz. 22:30 uczestnicy dotarli do Ostrowca, jeszcze ostani uścisk rąk w braterskim kręgu i rodzice mogli zabrać dzieci do domu.

Wszystkie te atrakcje nie byłyby możliwe do zrealizowanie gdyby nie pomoc finansowa Powiatu Ostrowieckiego.- powiedział Robert Rogala, komendant Hufca ZHP Ostrowiec -Dzięki dotacji, 29 osób mogło otrzymać dofinansowanie do wypoczynku. Komenda Hufca serdecznie dziękuje Panu Staroście za pomoc. Słowa podziękowania Komenda Hufca kieruje również do Sekcji Bokserskiej KSZO za sprawne rozstawienie i złożenie obozu.

Skład Kadry obozowej:
Komendantka obozu - phm. Teresa Woźniak
Oboźny - phm. Janusz Moskalik
Kwatermistrz - druh Janusz Woźniak
Pielęgniarka - pwd. Beata Moskalik
Instruktorka - druhna Anna Ewa Antoniak-Lipiec
Kucharka - druhna Lidia Perczak
Pomocą służyli pwd. Lucyna Czupryńska i phm. Marian Kałuża.
/Taborecik/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 10124 razy,
ostatnio: 2021-04-16 15:05:51
Skomentuj artykuł:
Powrót