Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-08-21

Ostrowiecki Browar Kultury z problemami

Adaptacja najstarszej części browaru, gdzie mają być zgromadzone zbiory miejskiej biblioteki, opóźnia się. Ściany budynku od strony ulicy Siennieńskiej są w bardzo złym stanie technicznym i wymagają natychmiastowego zabezpieczenia. W przeciwnym razie mogłoby dojść do katastrofy budowlanej.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Adaptacja najstarszej części browaru, gdzie mają być zgromadzone zbiory miejskiej biblioteki, opóźnia się. Ściany budynku od strony ulicy Siennieńskiej są w bardzo złym stanie technicznym i wymagają natychmiastowego zabezpieczenia. W przeciwnym razie mogłoby dojść do katastrofy budowlanej. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu już w kwietniu wydał decyzję w sprawie zabezpieczenia budynku starego browaru od ulicy Siennieńskiej. Nakazał wówczas wykonanie rozbiórki stropów i dachu.
- W trakcie rozbiórki stropów okazało się, że nie jest o takie proste, bo stan techniczny tych ścian jest bardzo zły- mówi Stanisław Adamski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu.
Z ekspertyzy rzeczoznawcy wynika, że ściana od ulicy Sienieńskiej jest spękana, są duże rysy, ściany budynku wskazują liczne pęknięcia oraz ubytki cegieł i zaprawy. Widać szerokie pęknięcia w narożniku ulicy Polnej i Siennieńskiej oraz przy budynku przy Polnej. Brak naprawy i zabezpieczenia może skutkować poważniejszymi uszkodzeniami. Strop nad piwnicą jest w stanie złym. Stropy na wyższych kondygnacjach były w stanie katastrofalnym, zostały rozebrane, wzmocnione i zabezpieczone. Po zdjęciu dachu okazało się, że nie ma wieńca.
- Żeby rozebrać strop, trzeba pewne rzeczy dodatkowe wykonać przy tym budynku, czyli zwieńczyć strop, zrobić trzpienie żelbetowe w istniejących trzonach wentylacyjnych, uzupełnić i zamurować ubytki i wnęki w ścianach zewnętrznych fundamentów. Ponieważ dostaliśmy znowu opinie rzeczoznawcy budowlanego, który stwierdził, że roboty wymagają natychmiastowej reakcji, wydaliśmy następną decyzję o wykonaniu tych robót- dodaje Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Jednocześnie nadzór budowlany nakazał, aby dla bezpieczeństwa pieszych i pracowników zagrodzić część budynku od strony ulicy Polnej. Od strony ulicy Siennieńskiej budynek browaru był już wcześniej zabezpieczony. Ustalono z kierownikiem budowy ulicy Polnej, aby na czas wykonywania prac zabezpieczających drogowcy wstrzymali się od budowy odcinka bezpośrednio przylegającego do najstarszej części browaru.
Firma ma czas do końca września na zabezpieczenie najstarszej części browaru - budynku pochodzącego z końca XIX wieku.
Prace nie będą skutkować zmianą projektu, ale mogą spowodować dodatkowe koszty inwestycji.
Przebudowa i modernizacja budynków starego browaru Saskich to jedna z największych miejskich inwestycji w ostatnich latach. Gmina na przekształcenie browaru w nowoczesne centrum, gdzie swoją siedzibę będą miały MCK, BWA i Miejska Biblioteka, dostała blisko 17 mln zł dofinansowania z RPO. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8307 razy,
ostatnio: 2020-07-13 07:34:27
Skomentuj artykuł:
Powrót