Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-09-01

Dożynki to piękna tradycja

W tym roku gmina Bodzechów była gospodarzem powiatowego święta plonów. Tradycyjny obrzęd dożynkowy został zorganizowany na bodzechowskim stadionie. Wspólnie z delegacjami rolników z wszystkich gmin powiatu ostrowieckiego świętowali parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W tym roku gmina Bodzechów była gospodarzem powiatowego święta plonów. Tradycyjny obrzęd dożynkowy został zorganizowany na bodzechowskim stadionie. Wspólnie z delegacjami rolników z wszystkich gmin powiatu ostrowieckiego świętowali parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy.Powiatowe święto plonów rozpoczęło nabożeństwo w kościele parafialnym w Bodzechowie. Tam wójt Jerzy Murzyn, mówił o tradycjach rolniczego święta i zaprosił obecnych do wspólnego świętowania. Po mszy korowód dożynkowy z pocztami sztandarowymi, wieńcami dożynkowymi i uczestnikami na pobliski stadion.
Na uroczystości święta plonów zebrały się nie tylko delegacje rolników z każdej gminy, Koła Gospodyń Wiejskich, ochotnicze straże pożarne, ale również wielu gości. Niedzielne święto swoją obecnością zaszczycili posłowie Marzena Okła Drewnowicz, Andrzej Kryj, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, władze powiatu- starostowie Zbigniew Duda, Eligiusz Mich, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna wraz z delegacją radnych. Obecni byli prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, burmistrzowie Jan Kuśmierz, Lech Łodej, wójtowie Andrzej Jabłoński, Krzysztof Gajewski wraz z delegacjami i oczywiście gospodarz gminy wójt Jerzy Murzyn. Przybyli też przedstawiciele służb mundurowych, wojewódzkich instytucji i jednostek działających na rzecz rolnictwa, ochrony środowiska i społeczności wiejskiej.
Przy scenie zaprezentowano misternie wykonane wieńce dożynkowe, udekorowane kwiatami, ziołami i kolorowymi wstążkami. Te symbole rolniczego święta, zostały potem "ośpiewane" przez zespół "Kunowianie", zespół "Okolanki", KGW z Bodzechowa, zespół "Chocimowianki", grupę "Sami swoi" i zespół "Borianki".
Starosta Zbigniew Duda, witając gości wspólnie z wójtem Jerzym Murzynem, powiedział, że uroczystości dożynkowe, które co roku wieńczą żniwa, są najlepszą okazją do podziękowania rolnikom za ich całoroczny trud i pracę na roli oraz uzyskane plony. Piękna tradycja dożynkowa, to ważny element polskiej kultury, tradycji i tożsamości. Podkreśla takie wartości jak przywiązanie do zawodu, wolę kultywowania zwyczajów ojców, szacunek dla przyrody.
- Dożynki przypominają nam, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy i determinacji rolników na stoły w naszych domach codziennie trafia chleb. Ten trud jest często niedoceniany, a przecież nie dotyczy on tylko żniw - praca rolnika to praca całoroczna. Za dary waszych rąk, za owoce waszej ciężkiej i mozolnej pracy, proszę przyjąć wyrazy najwyższego uznania i ogromnego szacunku- stwierdził starosta Zbigniew Duda.
- Dzisiejsze święto to doskonała okazja do podziękowania za trud rolniczej pracy. Niech ten chleb zawsze gości na naszych stołach, niech nikomu go nie zabraknie. Życzę udanej zabawy i wszystkiego dobrego - dodał wójt Jerzy Murzyn.
Gratulacje i życzenia rolnikom powiatu ostrowieckiego złożyli Marzena Okła Drwnowicz, Andrzej Kryj, przewodniczący Sejmiku- Arkadiusz Bak, prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, który wręczył prezenty starostom dożynek, a imieniu wojewody list gratulacyjny przeczytał Hubert Żądło.
Ważnym punktem święta plonów było przekazanie przez starostów dożynek bochna chleba wypieczonego z tegorocznej mąki na ręce gospodarza powiatu- starosty Zbigniewa Dudy oraz wójta Jerzego Murzyna. W tym roku ten zaszczytny honor pełnili Wioletta Haraźna z Kosowic i Stanisław Malinowski z Bodzechowa. Następnie goście dożynek mogli skosztować chleba i miodu, które rozdawały dzieci z zespołu "Bławatki".
Jak co roku, podczas powiatowego święta rozdano nagrody w konkursie "Piękna i bezpieczna zagroda" Tytuł otrzymali Wioletta i Grzegorz Strawczyńscy z Grzegorzowic. Drugie miejsce należało do Lucyny i Leszka Różalskich z Bałtowa. Nagrodę za trzecie miejsce odebrali Lilla i Tomasz Starzomscy z Wólki Wojnowskiej.
Podsumowanie trudu rolniczej pracy, to również doskonała okazja do uhonorowania tych najlepszych. Nagrody odebrali: Grażyna Czaplińska- Ostrowiec Św.; Rafał Dzioba- Mychów Kolonia; Teresa Jurkowska- Ostrowiec Św.; Wojciech Kaczmarski- Goździelin; Stanisław Kapsa- Ostrowiec Św.; Agnieszka Kita- Czajęcice; Eugeniusz Klusek- Szwarszowice; Sylwester Kołodziejski- Wólka Trzemecka; Sylwester Kopyś - Janowice; Maciej Oficjalski - Krzczonowice; Jacek Pazderski - Bukowie; Antonina Machula - Czajęcice; Maciej Zych- Stryczowice; Tomasz Nalewaj- Jeżów; Witold Żółkoś- Udziców; Anna Krakowiak- Wojnowice. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8104 razy,
ostatnio: 2020-05-25 16:05:58
Skomentuj artykuł:
Powrót