Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-09-18

Bernardyńskie dożynki

Bernardyńskie dożynki zorganizowali zakonnicy z klasztoru oo. Bernardynów w Opatowie. Była piesza pielgrzymka, procesja z wieńcami, msza dziękczynna, ośpiewanie wieńców i piknik rodzinny.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

- Nasza parafia w dużej mierze obejmuje tereny rolnicze. Chcieliśmy w ten sposób złożyć hołd ciężkiej pracy rolnika i wyrazić naszą wdzięczność Matce Bożej Opatowskiej za tegoroczne plony. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie życzliwość wielu osób i instytucji oraz zaangażowanie- powiedział o. Edgar Semeniuk, gwardian klasztoru w Opatowie.
Dożynki rozpoczęły się już o 7 rano, kiedy ze zbocza Góry Witosławskiej do Sanktuarium Matki Bożej Opatowskiej wyruszyła piesza pielgrzymka. O godz. 11 spod krzyża w Zochcinku, które to sołectwo było gospodarzem dożynek, wyruszyła procesja z wieńcami dożynkowymi. W samo południe odprawiona została msza święta w intencji rolników. Po nabożeństwie poświęcono ziarno na przyszłoroczne plony.
Na dożynki u Bernardynów przygotowano 10 wieńców. Symbole efektu rolniczego trudu przygotowali m.in.: sołectwa parafii oo. Bernardynów, powiat opatowski, Stowarzyszenie "Nasze Kobylany", żłobek "Raj Malucha", Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku.
W ogrodzie klasztornym zespół Zieleńczanki i panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Brzozowej ośpiewali wieńce, wybrano także najpiękniejszy z nich.
Potem były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się m.in. zespół teatralny Ars, Marcin Pokusa z zespołem. Nie zabrakło poczęstunku i urządzeń do zabawy dla dzieci. (JAZ)
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11015 razy,
ostatnio: 2021-04-17 20:21:08
Skomentuj artykuł:
Powrót