Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-12-03

Nowe władze ostrowieckiej Platformy

Nowym przewodniczącym ostrowieckiej PO został Grigor Szaginian. Dotychczasowy szef struktur powiatowych Eligiusz Mich w dniu wyborów zrezygnował z kandydowania.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Eligiusz Mich przez ostatnią dekadę kierował Platformą Obywatelską w powiecie ostrowieckim. Po rozwiązaniu przez Radę Krajową struktur PO pełnomocnikiem został Grigor Szaginian- radny wojewódzki z listy PO. Wszystko wskazywało na to, że między tymi dwoma kandydatami rozegra się walka o przywództwo w partii. Eligiusz Mich w dzień wyborów wycofał się z kandydowania.
- Po zapoznaniu się ze spisem wyborczym, czyli listą osób, które zostały dopuszczone do głosowania, podjąłem taką decyzję, bo nie mogę akceptować sytuacji, kiedy to ponad 80 osób zostało dopisanych w ciągu ostatniego tygodnia i zostało im przyznane czynne prawo wyborcze. Sam jestem zdziwiony, że tego typu sytuacja ma miejsce. Komisarz wyborczy Grigor Szaginian odpowiada za przygotowanie wyborów i jest kandydatem na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, i ja takiej formuły wyborów nie mogę zaakceptować. Jeśli ktoś sięga po władzę w sposób, który urąga podstawowym zasadom demokracji, to ja w takich wyborach nie mogę uczestniczyć- oświadczył Eligiusz Mich.
Wyjaśnił również, że statut partii stanowi, że aby mieć czynne prawo wyborcze, należy być co najmniej sześć miesięcy członkiem PO. Zdaniem wicestarosty ten warunek nie został spełniony.
- Te osoby zostały przyjęte do centralnego rejestru członków z datą 21, 22, 23 listopada. Przyjmowane są całe rodziny. Ja jestem w posiadaniu tej dokumentacji. Uważam, że pan komisarz te wybory ustawił. Pan komisarz Grigor Szaginian nie szanuje swoich członków poprzez tego typu działania, to należy sądzić, że nie szanuje i nie będzie szanował swoich wyborców- ocenił Eligiusz Mich.
Grigor Szaginian odpiera zarzuty byłego szefa Platformy.
- Mieliśmy na listach PO i wcześniej rodziny. Myślę, że to jest zarzut, który nie ma sensu. Osoby, które zapisały się dużo wcześniej, kilka tygodni temu, były sprawdzane przez Zarząd Krajowy. Jest zgoda na prawo wyborcze tych osób- przekonywał komisarz wyborczy. - Nie ma takich osób, które zostały w ostatnim czasie zapisane. Do organizacji wstąpiło około 60 osób, około jedna trzecia z nich to osoby, które rok temu wypisały się z Platformy.
Członkowie PO na swojego szefa wybrali Grigora Szaginiana, który dostał 88 głosów, a jego kontrkandydat Wojciech Połaniecki- 53 głosy.
- Chciałbym, żeby Platforma Obywatelska była silniejsza po tych wyborach. Będę kontynuował akcje zapoczątkowane przez poprzedników.
Nie ukrywam, że rozważałem kandydaturę Eligiusza Micha na funkcję wiceprzewodniczącego. Uważam, że doświadczony polityk, samorządowiec nie może być poza Platformą- powiedział nowy przewodniczący.
- W najbliższych dniach podejmę ostateczną decyzję, czy w takiej organizacji, która dopuszcza się manipulacji, jest dalej moje miejsce- odpowiedział z kolei Eligiusz Mich.
W sobotę odbyły się również wybory na szefa struktur PO w regionie. Został nim poseł Artur Gierada. Pokonał Pawła Zalewskiego, pełnomocnika ustanowionego przez Grzegorza Schetynę. G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 13732 razy,
ostatnio: 2021-07-23 20:35:56
Skomentuj artykuł:
Powrót