Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-01-28

Sąd Grodzki otwarty. Minister zaprosiła do pracy

      Minister Sprawiedliwości Barbara Piwnik oraz Wojewoda Świętokrzyski Włodzimierz Wójcik, byli głównymi gośćmi uroczystości otwarcia nowej siedziby sądu w Ostrowcu Św. W podwójnie remontowanym budynku przy ul. Kościuszki, mieszczą się obecnie trzy wydziały Sądu Rejonowego. Oprócz grodzkiego, swoje miejsce znalazły tam Wydział Ksiąg Wieczystych i Sąd Pracy.


      W uroczystości otwarcia uczestniczyli oprócz pracowników sądu m.in. prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie Włodzimierz Baran, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji Ryszard Mochocki, wiceprezydent Ostrowca Św. Krzysztof Targowski, wicestarosta Wojciech Siporski, Prokurator Rejonowy Andrzej Górnisiewicz, komendant KPP Andrzej Broda oraz przedstawiciele sądów i prokuratur z całego województwa.


    - To dla mnie z wielu powodów monet szczególny - stwierdziła pochodząca z okolic Ostrowca Św. minister Barbara Piwnik.- Nie tylko dlatego, że Ostrowiec Św. jest mi szczególnie bliski, ale przede wszystkim ze względu na szczególną sytuację, kiedy mogę stwierdzić wspaniałą współpracę z władzami miasta. Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień zapisze się w państwa pamięci jako szczególny. Zbierając materiały i informacje o ostrowieckim sądzie, natrafiłam na dowody tylko i wyłącznie dobrej pracy. Ta instytucja cieszy się opinią dobrego fachowca, starajcie się państwo by tak było nadal, by ten budynek, który z tak wielkim poświęceniem ratowaliście był symbolem sprawiedliwości.


    - Czas adaptowania tego budynku na potrzeby sądu, można podzielić na dwie części- mówił podczas powitania prezes Sądu Okręgowego w Kielcach Andrzej Jagiełło.- W momencie zakończenia kompletnego remontu, gdy już cała dokumentacja została tu przeniesiona, nastąpiła pamiętna dla wszystkich noc z 24 na 25 lipca i cały parter został zalany. Dlatego też chciałbym serdecznie podziękować naszemu gościowi, pani minister Barbarze Piwnik, za wspieranie nas przez cały czas trwania prac i pomoc, bez której nie udałoby się nam doprowadzić tych pomieszczeń do tak wspaniałego wyglądu. Dziękuję także wszystkim pracownikom, którzy z ofiarnością już następnego dnia przystąpili do prac porządkowych.


    Prezes Andrzej Jagiełło pokreślił, że po wielu latach pracy w ciężkich warunkach, ostrowiecki sąd ma wreszcie godną siebie siedzibę.


    - Do tej pory sąd mieszkał kątem w zakładzie poprawczym oraz w budynku kina "Etiuda". Choć na razie przeniesione tu zostały trzy wydziały, to myślę, że w przyszłości znajdzie się tu całość instytucji.


    Fakt, że ostrowieckie sądownictwo po raz pierwszy pracuje w godnych siebie warunkach, podkreśliła także prezes Sądu Rejonowego Barbara Wnuk- Biały. Prezes krótko przedstawiła historię adaptacji budynku, począwszy od kwietnia 1997 roku, kiedy to Rada Miejska zdecydowała o jego przekazaniu Ministerstwu Sprawiedliwości, poprzez okres budowy, aż do lipca ubiegłego roku.


    - Dokładnie 17 lipca wprowadziliśmy się do nowej siedziby, niestety nasza radość nie trwała długo- mówiła Barbara Wnuk-Biały. - 25 lipca cały parter, wraz ze znajdującymi się w podziemiach aktami i księgami został zalany. W imieniu nas wszystkich, dziękuje serdecznie pani minister za okazane nam wtedy zainteresowanie i pomoc.


    Krótka uroczystość, zakończona została przecięciem wstęgi przez Barbarę Piwnik i Włodzimierza Wójcika.

      - A teraz proszę państwa, do pracy - stwierdziła z uśmiechem minister.
    /GS/
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 13693 razy,
ostatnio: 2020-07-04 18:06:38
Skomentuj artykuł:
Powrót