Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2019-11-23

Podsumowanie "KINO czy TURYSTYKA ?"

W dniu 22 listopada 2019 roku w siedzibie Stowarzyszenia Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej "SZANSA" w obecności uczestników i pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej, Wicestarosty Powiatu Ostrowieckiego Pana Andrzeja Jabłońskiego i Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim Pani Barbary Cudzik odbyło się spotkanie podsumowujące działania w ramach projektu "KINO czy TURYSTYKA?" realizowanego przez "SZANSĘ".

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
W ramach podsumowania zostały przedstawione przez Wiceprezesa Stowarzyszenia "SZANSA" Remigiusza Woźniaka i Kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej Roberta Rogalę cele projektu i sposób ich realizacji, a na udokumentowanie przedstawiony został specjalnie przygotowany film w ramach terapii, który miał w tym dniu premierę.

Zadanie zostało zrealizowane dzięki Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Powiatowi Ostrowieckiemu oraz środkom własnym Stowarzyszenia "SZANSA".

Zadanie zaproponowane do realizacji całkowicie mieściło się w działalności statutowej naszego Stowarzyszenia. Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” od zawsze promowało aktywność osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Tym razem zorganizowany został cykl spotkań w Kinie „ETIUDA”, gdzie w ramach filmoterapii odbywały się seanse filmowe oraz zorganizowane zostały dwa rajdy turystyczno-krajoznawcze po Świętokrzyskim Parku Narodowym. Uczestnictwo w obydwóch zadaniach ma dać odpowiedź każdemu z uczestników co woli: czy aktywne uczestnictwo i podziwianie przyrody w środowisku naturalnym czy też przeżywanie podobnych emocji, przygód, nabywanie nowych doświadczeń oglądając film na dużym ekranie

Wszystkie seanse filmowe odbywały się w ostrowieckim Kinie „ETIUDA”. Były to specjalnie zorganizowane seanse filmowe dla grupy 100 osobowej. Filmy były tak dobrane z aktualnego repertuaru, żeby pomagać dotrzeć do ukrytych emocji, inspirować do zmian, dawać nadzieję, rozwijać samoświadomość i pozwalać z dystansu spojrzeć na nasze problemy. 

Rajdy turystyczno-krajoznawcze, to cykl dwóch wyjazdów w Góry Świętokrzyskie. Pierwszy to Rajd na Święty Krzyż, który ma na celu m.in zwiedzanie Św. Krzyża, gdzie należy sobie uświadomić, że zachodzi różnica pomiędzy klasztorem, a muzeum, czy innym zabytkiem i że należy zwiedzać go z należytym poszanowaniem.

Drugi to typowa wędrówka piesza trasą Nowa Słupia – Baszowice – Rezerwat Chełmowa Góra – Stara Słupia dostosowaną dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się samodzielnie. Trasa była wymagająca, ale dla turystów z „SZANSY” nie stanowiła drogi nie do pokonania. W trakcie rajdu osoby musiały samodzielnie pokonywać trasę oraz samodzielnie przygotowywać sobie posiłek regeneracyjny z produktów, które otrzymali.

Na obydwa rajdy była zakupiona woda oraz był zapewniony transport na start wyjścia w góry oraz w miejsce zejścia ze szlaku.

Dzięki realizacji zadania uczestnicy wiedzą, że zły nastrój można leczyć filmem na różne sposoby, zależy czy jest to „dół” czy „dolina”. Gdy mamy niewielki dołek, spowodowany np. złym dniem w pracy, to komedia świetnie spełnia funkcje rozrywkowe – rozluźniamy się i przenosimy do innej rzeczywistości.

Dzięki rajdom turystycznym poznali walory turystyczne Gór Świętokrzyskich, zabytków na Świętym Krzyżu, zobaczyli jak to kiedyś ludzie żyli w Górach Świętokrzyskich oraz posmakowali potraw, które są silnie związane z naszym regionem. Nauczyli się również przygotowania posiłków w warunkach turystycznych, dzięki czemu bardziej się usamodzielnili, co jest niesamowitą formą rehabilitacji i uspołeczniania.

Mieli również okazję do zapoznania się z zawodami wykonywanymi w tamtym okresie: zielarka, kowal itp. Przez wyjazdy te wprowadziliśmy elementy rehabilitacji zawodowej, których zadaniem było uświadomienie osobom niepełnosprawnym jak ważne i ciężkie były to zawody.

W/w zadania były w jakimś stopniu podsumowaniem naszej dotychczasowej działalności, celem m.in. której jest promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego.

Nastąpiła Promocja Powiatu Ostrowieckiego, jako powiatu wspierającego i przyjaznego osobom niepełnosprawnym. (W mediach i na portalach społecznościowych ukazywały się na bieżąco się informacje na temat wkładu Powiatu Ostrowieckiego, co będzie można za chwilę zobaczyć na filmie)

Mieliśmy sporo pozytywnych sygnałów z innych jednostek zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, że fajnie, że możemy liczyć na pomoc Powiatu Ostrowieckiego i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i że nas wspierają w naszych działaniach.
/Taborecik/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19477 razy,
ostatnio: 2022-06-30 03:25:23
Skomentuj artykuł:
Powrót