Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2005-11-07

Łzy atramentem poezji

Ponad granicami

Polski pisarz, poeta, malarz i aktor filmowy - Stanisław Gaczoł mieszkający od wielu lat we Francji spotkał się w piątek z uczniami i nauczycielami LO nr III im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Św.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Dokładnie 48 lat temu Stanisław Gaczoł musiał wyjechać z kraju. Przez większość tego czasu mieszkał w Paryżu, aż w końcu przeprowadził się do miejscowości Outarville - 80 km od stolicy Francji, gdzie założył galerię, w której organizuje m.in. wieczory polskiej poezji.

-Przyjeżdżam co kilka lat do Ostrowca Św., ponieważ moja żona pochodzi z tego miasta. Jej rodzice, tak samo jak moi cierpieli w czasie II wojny światowej- mówił S.Gaczoł.- Dlatego do dnia dzisiejszego głoszę Francuzom o cierpieniach mojej ojczyzny.

Do Polski z pierwszą wizytą pan Stanisław przyjechał dopiero po 33 latach pobytu we Francji. Za swoją działalność artystyczną i propagowanie polskości zagranicą otrzymał wiele prestiżowych nagród od instytucji międzynarodowych, a w 2000 roku podczas "I Światowego polonijnego spotkania intelektualistów, ludzi kultury i sztuki" w Cannes uhonorowany został medalem "Polonia Semper Fidelis", za wkład w promocję Polski w krajach europejskich.

-Staram się zawsze być tym człowiekiem, który walczy przeciwko granicom, dlatego też mój zbiór poezji zatytułowałem "Bez granic". Przekazuję młodzieży, żeby nie miała lęku przed prawdą, bo prawda zawsze zwycięża.

Jak napisał w przedmowie do tego tomiku poezji Maurice Brueaziers - dyrektor szkoły Alliance Francaise w Paryżu: "(...) Natchnienie przychodzi do niego z rodzimej ziemi: cierpienie poety miesza się z wieczną męką jego ojczyzny". (...) Tak jak to ujmuje w trafnym i pełnym siły obrazie poetyckim, łzy są atramentem jego poezji (...)."

Na pamiątkę spotkania w "Broniewskim" gość z Francji otrzymał monografię ostrowieckiego LO nr III oraz obraz przedstawiający budynek szkoły wykonany przez artystę plastyka Tadeusza Kurka.

-Była to druga wizyta S.Gaczoła w "Broniewskim"- mówił Krzysztof Cegliński, dyrektor LO nr III w Ostrowcu Św.- Dzięki spotkaniu z tym niezwykłym człowiekiem nasza młodzież dowiedziała się, jak postrzegana jest Polska nie tylko w kręgach francuskich ale też europejskich.
/M. Godlewska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8939 razy,
ostatnio: 2021-09-20 09:16:46
Skomentuj artykuł:
Powrót