Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2002-03-12

Więcej mieszkań socjalnych

      Gmina zamierza przekwalifikować nieatrakcyjne mieszkania komunalne na lokale socjalne. Zasoby socjalne zwiększać się będą z każdym rokiem.


    Rada Miejska przyjęła program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Ostrowiec. Określa on zasady polityki w tej dziedzinie do roku 2006.


    Gmina zamierza powiększać zasoby socjalne, a poza tym stawia na prywatyzację. Zaproponowano mieszkańcom korzystniejsze zasady sprzedaży mieszkań.


    Zdaniem Jarosława Rusieckiego, wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, gospodarka zasobami mieszkaniowymi stanowi dziś jedno z najważniejszych zadań gminy. Zatem opracowany program należy uznać za jeden z najpotrzebniejszych i najistotniejszych dokumentów.


    -Gmina posiada program, któr y precyzuje główne cele polityki mieszkaniowej, jak i szczegółowe kwestie. Chodzi m.in. o zasady sprzedaży mieszkań, naliczania czynszu, przekwalifikowania zasobów mieszkaniowych, założenia polityki remontowej i inwestycyjnej. Punktem wyjścia są potrzeby i możliwości środowiska -twierdzi radny.


    W dokumencie szczegółowo opisano stan zasobów komunalnych. Gmina Ostrowiec posiada obecnie blisko półtora tysiąca lokali mieszkalnych: 859 mieszkań w 86 blokach objętymi wspólnotami mieszkaniowymi i 553 mieszkań w 66 blokach stanowiących 100 proc. własność gminy. Aż 60 proc. wszystkich mieszkań stanowią lokale 2 pokojowe. Dziesięć procent budynków wybudowano jeszcze przed wojną, siedemdziesiąt procent w latach 1945 1970.


    Licząca sobie kilkadziesiąt lat substancja, wymaga sporych środków na remonty i modernizację. Przyjęto zasadę, że koszty utrzymania zasobów mieszkaniowych pokrywane będą z wpływów z czynszu za mieszkania i lokale użytkowe oraz z dochodów. Gmina nie będzie dotowała mieszkalnictwa czynszowego.


    W tej chwili w Ostrowcu jest 111 mieszkań socjalnych. Jednak potrzeby są daleko większe. Kilkaset osób czeka na tego typu mieszkania. Coraz więcej rodzin nie stać nawet na mieszkanie czynszowe. Dlatego zwalniane lokale o obniżonym standardzie przeznaczać się będzie na lokale socjalne. Podobnie będzie z lokalami użytkowymi o obniżonym standardzie.


    Za kilka tygodni przy ulicy Polnej ruszy budowa nowego bloku komunalnego. Będzie w nim 60 mieszkań. W kwietniu OTBS ma otrzymać kredyt na budowę dwóch kolejnych bloków komunalnych.


    (fk)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 9715 razy,
ostatnio: 2020-07-04 23:14:12
Skomentuj artykuł:
Powrót