Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-03-14

Handel kobietami, pomoc Fundacji La Strada

    Tomasz Z., 38-letni kielczanin, byl właścicielem dzialającej w Ostrowcu od dluższego czasu agencji towarzyskiej. Przedsiębiorczy mężcryzna werbowal do niej kobiety, mające pelnić rolę hostess. W rzeczywistości kobiety te uprawiały prostytucję. Z handlu ich cialami Tomasz Z. czerpał spore dochody. Na ślad tego dobrze prosperującego interesu wpadli policjanci z Wydzialu Kryminalnego ostrowieckiej KPP.


    Pięć dni temu zatrzymano właściciela agencji. Podczas przeszukiwania pomieszczeń wynajętych w lokalu na obrzeżach naszego miasta, funkcjonariusze policji znaleźli trzy zamknięte kobiety: 22 -letnią Polkę oraz dwie młode Ukrainki. Kobiety złożyły stosowne zeznania. Ukrainki przyznały się, iż Tomasz Z. zwerbował je do agencji rok temu. Nie wycofały się z tej pracy, choć szybko wyszło na jaw, iż nie zatrudniono ich w charakterze hostess.


    Młode kobiety za świadczone usługi (na miejscu lub pod wskazanym przez klienta adresem) otrzymywały 50-60 zł. Drugą połowę ich "pensji" zabierał Tomasz Z.


    W piątek, pracownice agencji skorzystały z pomocy Fundacji La Strada, z którą skontaktowały się za pośrednictwem policji. Mają zabezpieczone tymczasowe lokum, a także bilety powrotne do domu. Pokrzywdzonym kobietom zaoferowano także pomoc prawną.


    -Poradv udzielane w La Stradzie mówi Ewa Malowańska, rzecznik prasowy ostrowieckiej KPP - są bezpłatne i anonimowe. Może je uzyskać każda kobieta, która znajdzie się w podobnej sytuacji. Wystarczy zadzwonić pod numer 0-22 625-73-27. Kobiet wyjeżdżające za granicę, którym zaproponowano tam zatrudnienie, mogą uzyskać w La Stradzie informacje o tym, czy pracodawca w ogóle istnieje i czy należy traktować go poważnie. Podobne porady udzielane są też w Hanowerze, Hamburgu, Frankfurcie, Stuttgarcie czy Berlinie.


    Warto również dodać, iż właściciel ostrowieckiej agencji towarzyskiej będzie odpowiadał za czerpanie korzyści z uprawiania prostytucji przez inną osobę, za co zgodnie z artykułem 204 par. 2 K. k. grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Do ścigania tego typu przestępstw obliguje również ratyfikowana przez nasz kraj konwencja europejska w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji.
/ m /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 31214 razy,
ostatnio: 2021-05-18 10:46:04
Skomentuj artykuł:
Powrót