Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2007-01-26

Wskoczyli na podium

W ciągu pół roku ostrowiecka KPP znacznie poprawiła wyniki

To był bardzo dobry rok dla ostrowieckiej policji. Co prawda nie udało się ustrzec ciężkich przestępstw, ani kolejnych śmiertelnych wypadków na drogach, ale skuteczność działania komendy powiatowej poprawiła się na tyle, że jej komendant nadkom. Michał Domaradzki otrzymał jako jeden z 60 komendantów w kraju nagrodę ministra spraw wewnętrznych Ludwika Dorna za szczególne osiągnięcia i profesjonalizm. Jak podkreśla w rozmowie z "Wiadomościami", to zasługa wszystkich jego podwładnych.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
- Minęło prawie pół roku od objęcia przez pana Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św., a oceny pracy już znacząco się poprawiły. Można powiedzieć, że rok 2006 był pomyślny dla Ostrowca Św.?

- W drugiej połowie roku policja w Ostrowcu Św. osiągnęła większość założonych celów.

W rankingu jednostek garnizonu świętokrzyskiego znaleźliśmy się na trzecim miejscu za Pińczowem i Jędrzejowem, co jest wynikiem do tej pory nieosiągalnym. Branych było pod uwagę około 20 wskaźników opracowanych przez Komendę Główną, które decydują o pracy policji, m.in. zagrożenie przestępczością, wyniki kryminalne, prewencyjne, sprawy gospodarcze, korupcyjne, narkotykowe. Nam udało się przede wszystkim ograniczyć przestępczość, co było celem priorytetowym. Zwiększenie ilości służb zewnętrznych, zarówno mundurowych, prewencyjnych jak i operacyjnych doprowadziło do tego, że tych najbardziej dotkliwych przestępstw odnotowuje się o wiele mniej. Spadki w niektórych kategoriach sięgają nawet 50 procent. Jednocześnie dzięki spadkowi ilości przestępstw policjanci mają szansę na poświęcenie większej uwagi na sprawach, które trzeba wyjaśnić. Tu również odnotowaliśmy sukces, bo wykrywalność znacznie wzrosła i na koniec roku osiągnęliśmy sytuację wzorcową. Wzrosła intensywność pracy policjantów, a to daje nadzieję na rok 2007. Jeżeli będziemy tak jak dotychczas, z pełnym zaangażowaniem podchodzić do swoich obowiązków, a nie wyobrażam sobie, by było inaczej, to trzeba się spodziewać, że ten rok również będzie lepszy, szczególnie dla mieszkańców.


- Co w takim razie sprawiło, że efektywność pracy policji uległa takiej poprawie?

- Przede wszystkim jest dużo więcej funkcjonariuszy na ulicach. Każdy pion w swoich zadaniach ma wpisane służby zewnętrzne. Nie tylko prewencja, ale też sekcje kryminalna, dochodzeniowo- śledcza czy PG. Nasilenie patroli daje nam możliwość zapanowania nad dynamiką przestępczości. Dobra praca pionu kryminalnego, który "eliminuje" potencjalnych sprawców czyli doprowadza i zatrzymuje sprawia, że rynek w pewnym momencie pustoszeje. Sekcja prewencji natomiast legitymuje, a przez to pozbawia anonimowości osoby, które zachowują się podejrzanie. Brak anonimowości nie sprzyja popełnianiu przestępstw. Jak więc widać jest to splot tych wielu czynników.


- Problemem powiatu ostrowieckiego są wciąż pijani kierowcy, w wielu wypadkach sprawcy wypadków.

- Wydaliśmy zdecydowaną wojnę pijalnym kierowcom. W roku 2006 ujawniliśmy ich 627, czyli przeszło dwa razy więcej niż rok wcześniej. To naprawdę dużo. Myślę, że system, który w naszym kraju zaczyna obowiązywać, a więc coraz surowsze sankcje, zajmowane pojazdy i mienie, kary finansowe, a w przypadku drastycznych naruszeń albo recydywy kary pozbawienia wolności sprawi, że użytkowników, którzy sieją zagrożenie i są władcami życia i śmierci, będzie coraz mniej. Na pewno policja w tych przypadkach wciąż będzie bezwzględna, ale należy również zwrócić uwagę na problem pieszych. Nie chciałbym, aby było tu jakieś niemiłe zaskoczenie, ale nietrzeźwi piesi, którzy stwarzają zagrożenie, przebiegają w niedozwolonych miejscach, zataczają się na ulicy, a niejednokrotnie "leżakują" gdzieś w rejonie drogi, również będą ponosić odpowiedzialność za swoją niefrasobliwość. Na terenie powiatu bardzo często dochodzi do potrąceń, a winy należy upatrywać zarówno w postawie kierowców jak i pieszych. Wbieganie na ulicę, wychodzenie zza autobusu albo marsz poboczem, w czarnej kurtce i to jeszcze nie tą stroną, którą trzeba, to bardzo częste i niezbyt rozsądne zachowania. Każdy z nas siadając za kierownicą bierze na siebie potworne ryzyko, że z człowieka czystego jak łza, nagle może się stać osobą karaną za spowodowanie wypadku drogowego. To konsekwencja prawna, a trzeba również wziąć pod uwagę, jakie poważny wypadek zostawia ślady w psychice. Tu potrzeba całego spektrum działań. Nie tylko policja, piesi i kierowcy, ale również służby drogowe muszą zadbać o bezpieczeństwo. Mówię o oddzieleniu ruchu pieszego od jezdni, właściwym oświetleniu ulic, bezpiecznych przejściach dla pieszych. Chcemy się tego podjąć, będziemy prowadzić działania w tym kierunku, współpracować z zarządcami dróg. Na pewno pojawi się wiele problemów, bo te działania pociągną za sobą koszty, ale musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką cenę ma ludzkie życie. Pieniądze nie są chyba rzeczą najważniejszą.


- W roku 2005 w powiecie ostrowieckim nie odnotowano ani jednego zabójstwa. W minionym roku było ich aż dwa.

- Nie udało nam się ustrzec przed tymi tragicznymi wydarzeniami, ale choć są to przestępstwa ciężkiej kategorii, dwa w ciągu roku w tak dużym powiecie, to nie jest jeszcze liczba duża czy wzbudzająca obawy. Idealna sytuacja byłaby, gdyby nie było żadnego, niestety w całym kraju liczba zabójstw wzrosła. Muszę podkreślić, że nasi policjanci wykazali się stuprocentową skutecznością, jeśli chodzi o ściganie sprawców i doprowadzenie do oskarżenia.


- Obu czynów dopuścili się bardzo młodzi ludzie. Skąd bierze się w młodym pokoleniu Polaków tyle agresji?

- Wpływ na to ma na pewno alkohol i innego rodzaju używki. Mocno zachwiana hierarchia wartości, często chęć zaimponowania w środowisku, pokazanie, że jest się twardzielem, nie pęka się i "ożenienie komuś kosy" nie jest problemem. Nie przewiduje się natomiast skutków takiego działania, że mogą być one faktycznie tragiczne. Nie jestem osobą uprawnioną, aby to oceniać, ale wiele winy ponosi tu system wychowania na grach komputerowych, w których bohater umiera, a za chwile wstaje, otrzepuje się i idzie dalej. Wydaje się to śmieszne, ale na tym buduje się psychika młodego człowieka i potem wydaje się komuś, że pozbawienie kogoś życia to błahostka.


- W przypadku młodych ludzi niebagatelną rolę odgrywa szkoła i postawa dorosłych, którzy zauważają problemy wychowawcze.

- Ostatnio bardzo blisko zaczęliśmy współpracować ze szkołami. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że młody przestępca, który dopuszcza się występków mniejszej kategorii, jeżeli będzie bezkarny to za chwilę uzyska status pełnoletniego i tę swoją profesję będzie "rozwijał", dopuszczał się coraz poważniejszych przestępstw. Żeby dać sobie z tym radę w przyszłości, trzeba zacząć mocno pracować teraz. Prowadzić szerokie rozpoznanie w tym zakresie wśród nieletnich sprawców, wnioskować do sądów rodzinnych o stosowanie środków wychowawczych takich, żeby zagwarantować reszcie społeczeństwa bezpieczeństwo i być może dać szansę temu młodemu człowiekowi, żeby zrozumiał, że drogą którą idzie zaprowadzi go prędzej czy później do więzienia.


- Ale czy dyrekcje szkół i nauczyciele to rozumieją? Czy raczej wciąż panuje przekonanie, że incydentów lepiej nie nagłaśniać, bo dla szkoły to tylko problem?

- Wydaje mi się, że anonimowość jest coraz mniejsza i każdy zaczyna rozumieć, że zamiatanie pewnych rzeczy pod dywan ostatecznie nie przynosi korzyści. Ja twierdzę, że jeżeli ktoś mówi, że u niego nie ma narkotyków, to nie znaczy, że problem nie istnieje, tylko że on sam mało wie. Podobnie jest z młodymi przestępcami. Zaczyna się od wymuszenia drobnej kwoty w toalecie szkolnej, a kończy na rozbojach na ulicy, jeżeli młodemu człowiekowi na pewnym etapie nie powie się "stop" i nie pozwoli iść krok dalej. Widzę zdecydowaną poprawę jeśli chodzi o postawę placówek oświatowych w Ostrowcu Św. Świadomość, że musimy współpracować jest coraz większa. Dorośli zaczynają rozumieć, że nasze działania nie są po to, by komuś dokuczyć, ale pomóc. Ocena poprzez pryzmat pieniędzy zaczyna znikać. Przypadki, które zdarzyły się w kraju z udziałem młodych ludzi były sygnałem alarmowym, że trzeba działać i nie oglądać się na korzyści płynące z finansów.


- Kiedy rozmawialiśmy pół roku temu, mówił pan o swoich planach co do ostrowieckiej komendy. Jeden, czyli oddanie nowego pawilonu udało się zrealizować, ale co z resztą? Jest pan zadowolony z pierwszych miesięcy swojej pracy?

- Nigdy nie jestem do końca zadowolony, taką mam naturę. Zawsze uważam, że są jeszcze sprawy, które można usprawnić, poświęcić im więcej uwagi. Ale poprawa, którą zanotowano w jednostce jest naprawdę zauważalna. To mnie cieszy, bo każdy ma przecież swoje cele. Chciałbym, aby wysiłek jaki wszyscy wkładamy miał przełożenie głównie na bezpieczeństwo mieszkańców. Z satysfakcją patrzę za siebie i obawą, bo poprzeczka została zawieszona wysoko, w przyszłość. Ale myślę, że będzie dobrze.


- Dziękuję za rozmowę.
/A. Śledzińska/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 17446 razy,
ostatnio: 2021-05-18 15:40:49
Skomentuj artykuł:
Powrót