Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-05-29

"Mój świat" Jarosława Gryza

      We wtorek, 22 maja w MCK odbyła się promocja tomiku poezji Jarosława Edwarda Gryza "Mój świat".


    W promocji uczestniczył wydawca tomiku, krytyk Stanisław Rogala.


    Przytoczył recenzję tomiku Magdaleny Ratajczak, która ukaże się wkrótce w czasopiśmie kulturalno - oświatowym "Ikar". Uzupełnił ją swoimi odczuciami. Uważa, że "Mój świat" jest znacznie dojrzalszym spojrzeniem poety niż jego pierwszy tomik, w którym przeważały wiersze oparte na odautorskich przeżyciach piszącego. Były to wiersze o miłości, szczęściu, oscylujące wokół przeżyć i doświadczeń autora. Teraz bohaterem tomiku jest miasto, w którym żyje. Miasto, które kocha, a które umiera na jego oczach. Autor próbuje definiować współczesną rzeczywistość, nie cofa się przed mocnymi słowami.. Pokazuje jego negatywne i pozytywne strony, to co boli najbardziej. Nie wyrzeka się swojej "prowincjonalności", nie chce udawać poety "z Paryża". Określa to, co widzi, i dzięki temu podnosi "swoją prowincję" do rangi znaczącego w świecie literatury ośrodka. Stawia pytania uniwersalne o czas, przemijanie, moralność. Podejmuje dysputę autorami tak znanymi jak Szymborska, Grochowiak, Barańczak.


    Spotkanie w MCK umilił zespół MCK "Agrado", prowadzony przez Dariusza Słapka. Anna Kołodzińska, Monika Marzec, Katarzyna Wanat, Beata Matyjas, Ewelina Pórkowska i gitarzysta Paweł Grabski dali wspaniały program poezji śpiewanej.


    Wiersze tomiku "Mój świat" recytował autor wraz z Anną Katarzyną Chlebny. A wieczór poezją prowadziła opiekun Klubu Literackiego "Aspekt", Krystyna Kozieł.


    Szkoda, że w tej pięknej imprezie uczestniczyła tylko niewielka grupka miłośników poezji. Niewielu dzisiaj kocha wiersze.
/ k /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 25036 razy,
ostatnio: 2020-07-07 06:44:20
Skomentuj artykuł:
Powrót