Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-05-29

Pieniądze przyznane - to pieniądze "papierowe"

      Stałym punktem obrad Zarządu Powiatu jest sytuacja na rynku pracy. Mamy już 13.472 osoby bezrobotne.


    3358 osób otrzymuje zasiłki, 10.114 (w tym 5.489 kobiet) pozostaje bez pracy i bez prawa do zasiłku. Stopa bezrobocia w Ostrowcu wynosi 22,7%, ale nie jest najwyższa w województwie.


    Decyzją KUP Powiatowemu Urzędowi Pracy w Ostrowcu przyznano na ten rok 2 mln 390 tys.zł na aktywne formy zapobiegania bezrobociu i 25 mln 290 tys.zł na zasiłki i świadczenia obligatoryjne. Ponieważ środki spływają co miesiąc, bez rozgraniczenia na te dwie sfery, okazuje się, że z trudem wystarcza ich na świadczenia obligatoryjne, a brakuje na aktywne formy, a więc prace interwencyjne i publiczne, których jest w tym roku o dwie trzecie mniej.


    Tymczasem tylko w pierwszym kwartale przybyło ok. 400 osób z prawem do świadczeń obligatoryjnych.


    Ponieważ PUP nie ma formalnej umowy z KUP (tylko decyzja) nie może zawierać formalnych umów z pracodawcami, ponieważ nie ma żadnej pewności kiedy i w jakiej wysokości środki te spłyną. Umowy te są zawierane, ale z pewnym zastrzeżeniem, które zniechęca pracodawców. Starosta śle swoje petycje i oprotestowania do KUP, ale jak na razie nie przynosi to skutku.


    W ubiegłym roku, w listopadzie KUP jednostronnie zerwał umowę z PUP, co spowodowało, że PUP nie mógł wywiązać się z zobowiązań wobec pracodawców, którzy zatrudniali bezrobotnych.


    Mówiło się, że KUP ma środki, które przyznaje na programy mające obniżać bezrobocie. Takim programem jest TIZO dla walcowni, na który przyznano 1.600 tys.zł. Natomiast drugi program "Aplauz" na zatrudnianie młodzieży już nie przeszedł, bo jak się okazało, KUP przyznaje środki tylko na jeden program rocznie w całym powiecie. I to do wysokości 400 tys.złotych. Dobrze, że TIZO zostało zgłoszone tak wcześnie, teraz już takiej sumy by nie uzyskano.
/ k /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 27440 razy,
ostatnio: 2020-07-07 06:44:25
Skomentuj artykuł:
Powrót