Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-05-19

Bolesna miłość

      Dwa tygodnie temu, do Szpitala Dziecięcego w Kielcach przewieziono niespełna pięcioletnią Renatkę P. Dziecko miało obrażenia ciała, sugerujące pobicie. Matka początkowo przyznawała, że córkę pobił konkubent. Potem to odwołała. Przyjaciela matki, Tadeusza B. zatrzymano, a prokuratura postawiła mu zarzuc znęcania się nad dziewczynką.


[...]


O biciu

Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy, w powiecie ostrowieckim 115 razy wzywano policję w związku w wystąpieniem przemocy w rodzinie. W 55 przypadkach fakt przemocy został potwierdzony. Pozostałe 60, to sytuacje konfliktowe, które mogły doprowadzić do nieszczęścia. Ofiar przemocy było w tym czasie 214: 112 to kobiety, w 65 przypadkach stosowano przemoc w stosunku do dzieci poniżej 13 roku życia, w 33-ch w stosunku do młodzieży od 13 do 18 lat. Cztery ofiary to mężczyźni. Sprawców przemocy zarejestrowano 108, w tym dwie kobiety. 62 osoby były w tym czasie pod wpływem alkoholu. Dla porównania, w całym ubiegłym roku zanotowano "tylko" 36 faktów przemocy, ofiar było 69. W czternastu przypadkach były to dzieci do 13 lat, w 11 młodzież. 44 kobiety stały się ofiarami. Podobnie używających przemocy było 44, w tym jedna kobieta i jedna osoba nieletnia. - Niestety, przemoc w rodzinie w ostatnim czasie występuje bardzo często i to nie tylko w rodzinach patologicznych- twierdzi kom. Jarosław Karbowniczek z KPP w Ostrowcu Św.- Także w tzw. "dobrych" domach można zauważyć to zjawisko, występujące częściej jako przemoc chłodna, psychiczna lub bardziej wyrafinowana, nie pozostawiająca śladów. W rodzinach o niskim statusie społecznym, najczęściej występuje tzw. przemoc gorąca, przepełniona wybuchami agresji, wściekłością, chamstwem i brutalnością.


    Przemoc fizyczna zostawia trwały ślad w jeszcze nie rozwiniętej psychice dziecka. Często ofiara przemocy staje się nadpobudliwa, reaguje agresją na próbę jakiegokolwiek kontaktu fizycznego. Dziecko, które wychowuje się w atmosferze przemocy, uznaje ją za coś normalnego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu samo będzie jej używać.
/ /GS/, T /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 33493 razy,
ostatnio: 2021-02-27 18:31:25
Skomentuj artykuł:
Powrót