Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-04-21

Próba zastraszenia Wojciecha Małochy

      Przed meczem z opolską Odrą napastnik jedenastki KSZO, Wojciech Małocha w słuchawce swego telefonu komórkowego usłyszał od anonimowego rozmówcy nagraną na poczcie głosowej wiadomość, że jeśli zagra w tym spotkaniu, to kłopoty będzie miał zarówno on sam, jak i zamieszkała w położnych niedaleko Opola Głubczycach, jego rodzina. Teraz zastanawiamy się wszyscy, czy to może tylko dowcip jakiegoś kibica, czy też może groźby przedstawiciela świata przestępczego? Nagrana na poczcie głosowej wiadomość do W.Małochy, nie należy z pewnością do wybrednych. Brzmi to mniej więcej tak: "jeśli będziesz grał dobrze skur..., to ci łeb upier...". Dalej cytować tego nie będziemy, z wiadomych jak mniemamy, powodów. Piłkarz w takich okolicznościach mógł naprawdę poczuć grozę sytuacji. Zachował jednak zimną krew. Całą sprawą zainteresował prezydenta i prezesa SPN KSZO, Jana Szostaka.


    - Dla mnie jest to bardzo poważny sygnał i na pewno go nie zlekceważę -powiedział Jan Szostak. Nagranie zawierające, jak sądzę groźbę pod adresem naszego piłkarza poleciłem przekazać policji. Nie wiem jednak, czy już to miało miejsce, czy też stanie się to dopiero po świętach, czyli we wtorek.


    Nie mam pewności czy to nie był głupi żart jakiegoś kibica Odry. Nie będę tu niczego przesądzał, od tego są organy ścigania i ostatecznie sąd.


    W okresie świątecznym próbowaliśmy się dowiedzieć, czy wyjaśnieniem sprawy Wojciecha Małochy zajęła się już ostrowiecka policja.


    - Jestem chwilowo na urlopie - powiedział komendant KPP w Ostrowcu, Andrzej Broda. Na razie nie mogę powiedzieć, czy zawiadomienie o przestępstwie już wpłynęło. Na pewno we wtorek zajmiemy się tą sprawą. Chcę jednak podkreślić, że tzw.groźba karalna jest przestępstwem, które jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Z pewnością wniosek taki musi złożyć sam zainteresowany.


    Z punktu widzenia prawa wchodzi tu w grę przepis art.190 par.1 Kodeksu karnego. Czytamy w nim, że "kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Przestępstwo to jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego.


    Z kolei art.191 par.K.k.mówi, że "kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".
/ D.Kisiel W.Rogala /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 25409 razy,
ostatnio: 2021-03-01 10:37:29
Skomentuj artykuł:
Powrót