Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-04-21

Akt godny obejrzenia

      Akt, w twórczości fotograficznej nie jest tą materią, z którą artyści lubią się mierzyć. Po prostu, obawiają się banału. W przypadku kieleckiego artysty, Jerzego Piątka, akt wydaje się być dygresją od zasadniczego wątku jego twórczych zainteresowań, czyli pejzażu. Jego akty są, zresztą, często osadzone w krajobrazie. Czym nie są? Otóż, nie są one na pewno prostacko widzianymi nagimi babami (Apollinem, zresztą, też nie!). Nie są też hołdem oddanym przez twórcę pięknu ludzkiego ciała. Akty te są zaaranżowaną przez fotografa sceną dramaturgiczną, rodzajem opowieści.


    - Akt wziął się ze zmęczenia pejzażem - zwierza się J. Piątek podczas wernisażu ostrowieckiej wystawy. Pojechaliśmy z kolegami w plener, dogadaliśmy się z modelkami i był to - można tak powiedzieć - prawie przypadkowy początek. W wyniku przygody twórczej, wielokrotnie zresztą ponawianej, uzbierało się sporo interesujących prac, które postanowiliśmy wykorzystać do pierwszego albumu. Rozszedł się on w nakładzie 400 tysięcy egzemplarzy. Podobnie gładko wykupiony został dodruk w nakładzie 200 tysięcy, potem była trzecia edycja i skandal. Rzecz działa się podczas obrad "okrągłego stołu". Skarcono nas tam, album pokazano jako przykład marnowania papieru. Jakby na ironię prawie w tym samym czasie moje "Akty i pejzaże" zdobyły Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie Aktu w Rydze.


    Artysta przypomniał, iż proces dochodzenia do ostatecznego celu czyli pracy, którą można publicznie pokazać potrafi być niejednokrotnie długi i ciężki, ale i przyjemny. W Galerii Fotografii MCK Jerzy Piątek pokazał około 40 fotogramów, które już wcześniej były eksponowane w Galerii Starej ZG ZPAF w Warszawie. Wśród tych zdjęć są akty "klasyczne", wykonane przy sztucznym świetle, akty stanowiące coś w rodzaju dopełnienia pejzażu i najciekawsze, moim zdaniem, akty zakomponowane w przestrzeni wirtualnej. Te ostatnie są już dziełami, w których technika fotograficzna była tylko punktem wyjścia, zaś efektem końcowym jest obraz przetworzony komputerowo. Klimatem prace te są podobne do dzieł Ryszarda Horowitza.


    Wystawa Jerzego Piatka, zatytułowana "Akt", potrwa w Galerii MCK przez cały kwiecień. Jest to zjawisko artystyczne godne obejrzenia.

/ Antoni Żak /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 25551 razy,
ostatnio: 2021-04-17 20:03:12
Skomentuj artykuł:
Powrót