Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-04-07

Miasto "białych" murzynów

      Prezes Huty Ostrowiec, Grzegorz Zarębski, wystosował do radnych miejskich specjalne pismo, w którym poinformował o przyczynach postoju w zakładzie. Przerwanie produkcji, spowodowane wyjątkowo słabą chłonnością rynku na wyroby hutnicze, ma na celu w szerszej perspektywie redukcję kosztów zadłużenia. Prezes huty, w imię - jak stwierdził - dobrej współpracy z samorządem lokalnym - zaapelował do radnych o nie podsycanie nastrojów społecznych i przyjęcie ze zrozumieniem ostatnich posunięć zarządu przedsiębiorstwa. - To ostatnia szansa dla huty - podsumował swój list prezes G.Zarębski.


    -Czy to oznacza, że miasto ma dać przyzwolenie na to, by zarząd w spokoju zlikwidował hutę? - dopytywał się na sesji RM prezydent Jan Szostak. -Pomoc gminy dla huty, z tytułu przejęcia akcji za niespłacony podatek od nieruchomości, sięga już kwoty 25 mln zł. Dla władz huty liczy się biznes, a przecież my tu żyjemy.


    Od początku lat dziewięćdziesiątych borykamy się z tymi samymi problemami. Restrukturyzując hutnictwo nie dostaliśmy od rządu, w zamian za utratę miejsc pracy, nic. A przecież wszystkim znane było opracowanie konsorcjum kanadyjskiego. Być może wtedy trzeba było utworzyć specjalną strefę ekonomiczną. Teraz huta myśli o restrukturyzacji za nasze, gminne pieniądze. Chciałbym się więc zapytać, dlaczego huta nie prowadzi zbytu wyrobów poprzez ostrowieckie firmy? Czy aby zarząd huty nie czuje się współodpowiedzialny za upadek Walcowni i HO "Serwis "? To niewłaściwe postępowanie wobec mieszkańców Ostrowca i władz miasta, od których zarówno sama huta, jak i Stalexport otrzymały tak wiele. Mamy zaorać miasto białych murzynów?!!! Prezydent jest przekonany, że gmina musi w trybie pilnym zwrócić się o pomoc do organów władzy centralnej, gdyż "nie jesteśmy już w stanie pomóc sobie sami ". Kolejne zwolnienia firm z opłat podatkowych spowodują, że gmina nie wywiąże się ze swych zobowiązań z zakresu pomocy społecznej i funkcjonowania oświaty. Ostrowiec, zdaniem prezydenta, w obecnej sytuacji gospodarczej i społecznej potrzebuje rządowego programu specjalnego, gwarantującego osłony dla zwalnianych hutników i pobudzenie ekonomicznej siły miasta.
/ Dariusz Kisiel /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 26821 razy,
ostatnio: 2021-04-18 00:35:45
Skomentuj artykuł:
Powrót