Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-02-17

Ostrowiecki targ pod lupą

Podczas kontroli zaatakowano pracownika UKS


Pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej znów odwiedzili targ w Ostrowcu. Jeden z nich został zaatakowany przez handlujcego tam obcokrajowca

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Od pocztku roku na targowisku w Ostrowcu przeprowadzono już pięć kontroli skarbowych. Inspektorzy nałożyli kilkadziesit mandatów o łcznej wartoci ponad 21 tysięcy złotych.
Pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej i Straży Granicznej sprawdzali dokumenty i legalnoć pobytu obcokrajowców. A wszystko to, by ograniczyć "szar strefę" w polskiej gospodarce i jej przeciwdziałać.

POSYPAŁY SIĘ MANDATY


Okazało się, że wielu handlarzy prowadzi działalnoć nielegalnie - bez jej zarejestrowania i opodatkowania. Inni nie posiadali faktur na zakup towaru. Te uchybienia były powodem ukarania ich mandatami, których suma wyniosła już ponad 21 tysięcy złotych.
Ukarani próbowali się na różne sposoby bronić i tłumaczyć. Nie wszystkich stać było na zapłacenie kilkusetzłotowych kar.
- Rumunka, która dostała mandat, bardzo płakała i rozpaczała. Naprawdę przykro było na to patrzeć - relacjonuje jeden ze wiadków kontroli skarbowej.

ATAK NA INSPEKTORA


Podczas sprawdzania dokumentów jednego z handlujcych w Ostrowcu Bułgarów, konieczna okazała się interwencja policji.
- Jeden z obywateli Bułgarii naruszył nietykalnoć cielesn pracownika Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach. Pracownicy zmuszeni zostali do wezwania policji, która zatrzymała sprawcę zdarzenia do dyspozycji Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu. Czyn ten został zakwalifikowany jako przestępstwo - informuje Jolanta Strojna, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach.


Bułgar rozzłocił się z powodu nałożonego na niego mandatu. Postanowił jednak dobrowolnie poddać się karze.
- Sprawca czynu złożył prokuratorowi wniosek o skazanie i wymierzenie kary szeciu miesięcy pozbawienia wolnoci z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat. Sprawa jest w toku, czekamy na wyrok sdu - dodaje Jolanta Strojna.

NIELEGALNE PAPIEROSY


Uczestniczcym w kontrolach funkcjonariuszom Izby Celnej udało się zabezpieczyć 34 kilogramy tytoniu papierosowego z niewłaciwymi znakami akcyzy oraz podrobionymi znakami towarowymi producentów krajowych.
- Szacowana wartoć rynkowa zabezpieczonych wyrobów to około 12 tysięcy złotych i tyle samo należnoci celno-podatkowych - ocenia Jolanta Strojna.
Intensywne kontrole handlarzy potrwaj jeszcze do 28 lutego, ale inspektorzy zapowiadaj, że na ostrowieckim targu będ pojawiać się systematycznie do końca roku.
/Anna CIECHOCIŃSKA, 16 lutego 2010, 9:55/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8573 razy,
ostatnio: 2020-10-19 13:39:39
Skomentuj artykuł:
Powrót