Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2010-03-03

Po proteście pracują nad nowym planem


Władze powiatu ostrowieckiego chcą zgody z lekarzami, ale nie za cenę 10 milionów złotych dotacji przyznanej na modernizację szpitala.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Około trzech tygodni ma potrwać opracowanie nowej koncepcji modernizacji ostrowieckiego szpitala - po tym, jak personel oddziału ginekologii oprotestował dotychczasowe pomysły.


O planowanej modernizacji Szpitala Powiatowego informowano w Ostrowcu Świętokrzyskim od połowy ubiegłego roku. We wrześniu władze powiatu mogły się pochwalić pozyskaniem 10 milionów złotych unijnej dotacji z Urzędu Marszałkowskiego na rozbudowę Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej i unowocześnienie bloku operacyjnego. Jednocześnie zapadła decyzja o likwidacji Oddziału Ginekologii Septycznej na parterze budynku, gdzie miał powstać nowy OIOM. Zaplanowano go na 11 łóżek, co będzie zgodne z nowymi wymogami, do których szpital musi się dostosować do 2012 roku. Od kilkunastu dni o planach głośno jest za sprawą protestu personelu Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

DECYZJE ZAPADŁY TRZY LATA TEMU


Podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu radny Paweł Górniak zadał staroście ostrowieckiemu pytanie, jakie są dalsze plany, gdyż pojawiły się informacje o wstrzymaniu modernizacji.
- Jaka jest aktualna sytuacja w sprawie planów likwidacji Oddziału Ginekologii Septycznej? - pytał radny. W odpowiedzi starosta potwierdził, że na razie decyzje zostały wstrzymane - mimo że już trzy lata temu stwierdzono, iż najpilniejsze potrzeby ostrowieckiej placówki to powiększenie OIOM i przebudowa sal operacyjnych, wybudowanych w latach 60.


- W dotychczasowej lokalizacji nie ma miejsca na powiększony OIOM, dlatego już wtedy zdecydowano, że zostanie utworzony w dolnej części oddziału ginekologicznego - wyjaśnił Waldemar Paluch. - Zostały wykonane plany, które projektanci uzgadniali z ordynatorami. Uczestniczyli oni też w komisjach konkursowych. Trzy lata temu wszystko było dobrze, tyko nie było pieniędzy. Od sierpnia wielokrotnie wypowiadałem się na temat tych planów i pozyskanych środków. Po tym jak w grudniu nagle otrzymałem pismo od pracowników oddziału ginekologicznego, którzy nie zgadzają się z koncepcją, spotkałem się z ordynatorem oddziału i ostatecznie uzgodniliśmy, że jeżeli oddział zostanie poddany remontowi, mimo tego, że na te prace nie otrzymaliśmy dotacji, to wycofają swoje zastrzeżenia. Kiedy już wszystko zostało załatwione okazało się, że jest kolejny protest.


Wątpliwości pracowników wzbudza przede wszystkim likwidacji oddziału septycznego i przeniesienie opieki nad jego pacjentami na ginekologię. Tym bardziej, że wiąże się to ze zmniejszeniem liczby łóżek prawie o połowę. Zdaniem protestujących, nie zabezpieczy to w pełni potrzeb 120-tysięcznej społeczności powiatu ostrowieckiego. Z tym argumentem nie zgadzają się pomysłodawcy, ale już tydzień temu zapowiedzieli, że przeanalizują wszystko raz jeszcze.

NOWA KONCEPCJA ZA TRZY TYGODNIE


- W związku z tym, że sprawa wywołuje duże emocje wśród mieszkańców, podjęliśmy decyzję o wycofaniu wniosku dotyczącego modernizacji wszystkich trzech oddziałów - mówi Waldemar M. Paluch. - Wyznaczyliśmy sobie czas, by opracować nową koncepcję, potem znowu przystąpimy do rozmów i konsultacji. Chcemy doprowadzić do konsensusu. Myślę, że nową koncepcję będę mógł przedstawić za 2-3 tygodnie.


Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany, nikt głośno powiedzieć nie chce, chociaż pojawiają się głosy, że powiat być może postawi na rozbudowę szpitala, gdyż taki pomysł pojawiał się już kilkakrotnie w ostatnich latach. Gorzej, jeśli okaże się, że na skutek kolejnego protestu lekarzy, placówka straci dotację, której wysokość przewyższa znacznie wszystkie dotychczasowe. Samego samorządu na pewno nie będzie stać na sfinansowanie prac, które w ubiegłym roku zostały oszacowane na ponad 20 milionów złotych.


- Skupiamy się przede wszystkim na tym, aby nie stracić tych środków - zapewnia starosta.
/Anna ŚLEDZIŃSKA, 28 lutego 2010, 18:37/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8644 razy,
ostatnio: 2020-10-13 00:12:04
Skomentuj artykuł:
Powrót