Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-07-02

Rehabilitacja przez czynne uprawianie turystki

Z taką ofertą programową zwróciło się Stowarzyszenie „SZANSA” do swoich podopiecznych, uczestników zajęć w WTZ działającym przy w/w Stowarzyszeniu, którzy w dniach 26 czerwca – 1 lipca 2017 roku przebywali w Pieninach.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Jest to już czwarty obóz wędrowny przez nas organizowany, tym razem nazwa zadania brzmi; „Obóz wędrowny w Pieniny 2017”. - mówi kierownik WTZ i tego obozu Robert Rogala. – Został on zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. oraz środkom własnym Stowarzyszenia „SZANSA”.

Oferta skierowana do 14 osób niepełnosprawnych i czterech osób kadry zrealizowana została w 100%, oczywiście dzięki dobremu planowaniu dostosowanym do niepełnosprawności uczestników oraz sprzyjającej pogodzie.

Tego samego dnia po przyjeździe zjedliśmy obiad i ruszyliśmy zwiedzać Krościenko, a drugiego dnia wyruszyliśmy tratwą na Spływ Dunajcem, po, którym ruszyliśmy na wędrówkę pieszą do Wąwozu Homole, gdzie na szlaku spotkaliśmy pienińskiego zbójnika, z którym każdy chętnie robił sobie pamiątkowe zdjęcia. – powiedział Remigiusz Woźniak, Wiceprezes Stowarzyszenia „SZANSA” oraz jeden z opiekunów na tym obozie.

Kolejny dzień to wspinaczka ze Sromowców Niżnych na najwyższy szczyt w Pieninach po stronie polskiej Okrąglica (982 m n.p.m.) oraz zejście do tej samej miejscowości.

Sztuka wejścia i zejścia nie należała do najłatwiejszych - było ciężko - mówi Anna Masłoń uczestniczka obozu i dodaje od razu - ale dałam radę.

W czwartek wyjechaliśmy do Niedzicy, gdzie wszyscy zwiedzili i dowiedzieli się o historii tego miejsca jego właścicielach oraz krążących legendach o tym miejscu i regionie.

Natomiast piątek to kolejna próba charakterów: wejście na Sokolicę dla „twardzieli”- na ten szczyt z Krościenka ruszyła 11 osobowa grupa – przy zejściu ze szczytu „palce wychodziły butami” ale wszyscy do celu dotarli szczęśliwe i po przeprawieniu się tratwą przez Dunajec spotkali się z pozostałą grupą w Szczawnicy – powiedział Tomasz Przybysławski opiekun podczas obozu.

Pozostała część grupy w tym czasie nie próżnowała, chętni wyjechali na Palenicę wyciągiem krzesełkowym, gdzie wrażenie i krajobrazy były niezapomniane - mówi Tomasz Mroczek uczestnik obozu, a w dodatku udało się nam na szczycie tej góry zobaczyć również wypas owiec zaraz dodaje. Po spotkaniu się dwóch grup w Szczawnicy wzdłuż Dunajca udaliśmy się do naszej bazy noclegowej w Grywałdzie, gdzie czekały już na nas pierogi z truskawkami zrobione przez naszą gospodynię, Panią Anię

Oprócz wielu atrakcji turystycznych, mogliśmy poznać kuchnię regionalną, bo nocowaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie właściciele okazali się bardzo miłymi ludźmi i dogadzali nam jak tylko mogli - dodaje Norbert Walesic, uczestnik obozu.

Obóz zakończyliśmy 1 lipca docierając cali i zdrowi do Ostrowca – gdzie czekali na nas już dumni rodzice i opiekunowie

Bogatą fotorelację z opisanej imprezy turystycznej można zobaczyć na stornie www.szansa.onecik.pl oraz na koncie FB „SZANSY”
/Taborecik/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 13094 razy,
ostatnio: 2022-07-01 21:10:39
Skomentuj artykuł:
Powrót