Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2016-08-02

SZANSA w Górach Stołowych

W dniach 25-30.07.2016 roku Stowarzyszenie Na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” z siedzibą w Ostrowcu Św. ul. Żabia 31 zorganizowało wyjazd w Góry Stołowe. Był to trzeci taki obóz wędrowny z rzędu organizowany przez Stowarzyszenie "SZANSA", poprzednie odbyły się w Góry Świętokrzyskie i Bieszczady.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
Impreza turystyczna „Obóz wędrowny w Góry Stołowe 2016” to była sześciodniowa impreza turystyczna, która pozwoliła osobom niepełnosprawnym poznać: kulturę, tradycje i historię regionu. Uczestnicy obozu nocowali w Domu Wypoczynkowym Pafawag w Radkowie, który stanowił doskonałą bazę wypadową do pieszych wędrówek jak i do mobilnego zwiedzania okolicy.

Ponadto obóz był wspaniałą okazją do uprawiania przez osoby niepełnosprawne turystyki pieszej czyli czynnej rehabilitacji. – powiedział Remigiusz Woźniak, Wiceprezes „SZANSY” - Był on również okazją do poznania samego siebie, swoich możliwości zarówno psychicznych jak i fizycznych, pokazał jak radzić sobie w sytuacjach trudnych, jak współdziałać w grupie. Obóz ten był również fantastyczną nauką samoobsługi. Wszyscy mieli osobiście okazję poznać walory turystyczne jednych z najpiękniejszych gór w Polsce jakimi są Góry Stołowe.

Turyści z Ostrowca Świętokrzyskiego mieli możliwość skorzystania z kąpieli w Zalewie Radkowskim, przejść trasę turystyczną Rezerwatu Błędne Skały (niektórzy trasę tą pokonali przy ogromnej pomocy opiekunów), przejście szlakiem turystycznym do Kaplicy Czaszek w Czermnej, a następnie zwiedzanie Kudowy Zdroju. Zwiedzili Miasto Podziemne Osówka, gdzie oprowadzani przez przewodnika poznali historię powstania labiryntów, bunkrów, które powstały na tamtych terenach i miały służyć Niemcom za schrony, najprawdopodobniej atomowe. W Wambierzycach odbyło się zwiedzanie Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej, po którym mieliśmy możliwość zobaczenia oświetlenia 1390 żarówkami tego Sanktuarium.

Podczas tych wycieczek mogliśmy zapoznać się z historią powstania Gór Stołowych, poznać walory turystyczne i lecznicze uzdrowiska jakim jest Kudowa Zdrój oraz dowiedzieć się o tragedii jaka nawiedziła te tereny czego przyczyną było powstanie Kaplicy Czaszek. – powiedział Robert Rogala, kierownik obozu w Górach Stołowych - Za ważne należy uznać i podkreślić że wszyscy uczestnicy przeszli bardzo trudny szlak Rezerwatu Błędne Skały pokonując swój strach i wreszcie uwierzyli we własne siły oraz zrozumieli, że ja też jeżeli chcę to mogę i potrafię.

Nie lada atrakcją okazał się wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego na kolację pod nazwą: „Jak złowisz to zjesz”, oczywiście w przenośni, ponieważ nie wszystkim udało się złowić rybę, która później przyrządzana była przez gospodarzy zarządzających tym miejscem.

Jako organizatorzy jesteśmy szczęśliwi że udało się nam wszystko zrealizować, a najważniejsze jest to, że pogoda nie pokrzyżowała nam planów i wszyscy szczęśliwie, cało i zdrowo wrócili do domów. – powiedział Robert Rogala - Myślimy że taka forma turystki powinna być kontynuowana w przyszłości – bo uczy wszystkich zaradności, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a przede wszystkim uświadamia jak ważna jest współpraca całej grupy aby osiągnąć założony cel. Pokazuje jednocześnie to, że ja osoba niepełnosprawna też jestem członkiem tego społeczeństwa i też potrafi, chce i osiąga założone cele. Jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w realizacji tego zadania oraz instytucjom (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Powiat Ostrowiecki i Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie) i osobom prywatnym, które przyczyniły się do możliwości jego realizacji.
/Szczepan/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 12678 razy,
ostatnio: 2022-07-07 17:25:47
Skomentuj artykuł:
Powrót