Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-11-13

Protest strażaków


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      Trwa akcja protestacyjna pracowników Państwowych Straży Pożarnych. Forma protestu ogranicza się na razie do oflagowania obiektów i informacji prasowych, ale strażacy przygotowują się do ogólnopolskiej manifestacji, która ma się odbyć w Warszawie jeszcze w tym roku. Wezmą w niej udział przedstawiciele wszystkich służb, a więc oprócz Straży Pożarnej, także Policji i Staży Granicznej.


    -Akcja trwa od 6 października i ma charakter kroczący. Przystępują do niej kolejne województwa. Świętokrzyskie było w ostatniej grupie województw, które przystąpiły do protestu -wyjaśnia Zbigniew Kozłowski, przewodniczący Zakładowego Sztabu Protestacyjnego NSZZ Solidarność w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu. -M. in. domagamy się poprawy uposażenia, ale nie uważamy, że to problem najważniejszy. Na koniec 2002 roku zadłużenie Państwowych Straży Pożarnych wynosiło aż 14, 5 mln złotych. Brakuje pieniędzy na wiele środków rzeczowych. Jak mamy skutecznie ratować ludzkie życie, skoro nie mamy odpowiednich ubrań, sprzętu ochronnego i nowoczesnego specjalistycznego sprzętu ratowniczego? Tymczasem przejmujemy coraz to nowsze i bardziej odpowiedzialne obowiązki, chociażby związane z ratownictwem medycznym.


    Młodzi stażem strażacy narzekają na niskie pensje. Mają kłopoty z utrzymaniem rodziny, dlatego wielu z nich szuka dodatkowych prac. Tymczasem każdy strażak powinien być po zakończonej służbie albo w domu, albo pod telefonem - przygotowany do udziału w akcji.


    -W maju tego roku opracowany został program poprawy sytuacji. Zapisano tam przedsięwzięcia, które realizowane będą w cyklu 4 -letnim - mówią członkowie sztabu protestacyjnego. Oby tylko wspólne ustalenia były wdrażane w życie.


(fk)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 14357 razy,
ostatnio: 2020-11-25 20:59:30
Skomentuj artykuł:
Powrót