Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2003-11-13

Referendum czas zacząć


Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik
      W skład Obywatelskiego komitetu ds. przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Jana Szostaka wchodzi 15 mieszkańców Ostrowca, jak mówią - zwykłych obywateli. W tym gronie są, oczywiście, przedstawiciele związków zawodowych jak Solidarność i OPZZ, partii politycznych jak Samoobrona i Platforma Obywatelska, a także przedstawiciele pracodawców. Na czele Komitetu stoi szef Delegatury Zarządu Regionu NSZZ Solidarność, Krzysztof Grabowiec, który jest jednocześnie pełnomocnikiem inicjatora referendum.


    -Naszym zamysłem jest zorganizowanie społeczeństwa, ponieważ to, co się w tej chwili dzieje, jest nie do przyjęcia -mówi K. Grabowiec. Mamy wiele zarzutów pod adresem pana prezydenta. To, że zostawił pracowników huty bez pakietu socjalnego, że przeciwko niemu toczy się postępowanie prokuratorskie o propozycję korupcyjną, że zostały zastawione spółki gminne.


    W informacji do Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego grupa inicjatywna wnosi o zorganizowanie referendum. Taki sam dokument został złożony - zgodnie z ustawą o referendum samorządowym - w Urzędzie Miasta w Sekretariacie Prezydenta.


    -Muszę przyznać, że pierwotnie zastanawialiśmy się, czy odwołać cały samorząd, czy tylko prezydenta mówi K. Grabowiec. Jednak po dyskusji i zapoznaniu się z nowymi kompetencjami prezydenta doszliśmy do wniosku, że tak wiele zależy od tej jednej osoby, iż wystarczy odwołać tylko jego, aby sprawy w mieście ruszyły zupełnie innym torem i aby zmotywować do pracy również Radę Miasta. Prezydent ma teraz dwa tygodnie na udzielenie odpowiedzi na nasze pismo, tj. poinformowanie Komitetu o ilości osób uprawnionych do głosowania, co łączy się ściśle z ilością podpisów, popierających referendum, które należy zebrać. Będziemy chcieli zebrać ok. 5- 6 tys. podpisów. Termin przeprowadzenia referendum określi Komisarz Wyborczy.


    Inicjatorzy tej akcji liczą na zrozumienie i poparcie ze strony społeczeństwa.


    -Mam nadzieję, że co najmniej 30 proc. społeczeństwa Ostrowca pójdzie do lokali wyborczych, gdyż taki jest wymóg ustawowy -dodaje K. Grabowiec. Podpisy będzie można składać: w siedzibie Delegatury Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność", 27- 400 Ostrowiec Św. , os. Ogrody 28, tel. 247- 18- 35, w siedzibie Samoobrony przy ul. Mickiewicza 18 oraz w Cechu Rzemiosł Różnych - Stowarzyszenie Samorządność i Przedsiębiorczość przy ul. Sienkiewicza 63, a także u osób, które wchodzą w skład komitetu i w związkach zawodowych.


    Referendum oznacza niemałe wydatki, ale organizatorzy sami zobowiązali się pokryć część kosztów tego przedsięwzięcia. Ich determinacja wynika stąd, że nie chcą aby jeszcze przez trzy lata miastem rządził pan prezydent.


    (ruc, w)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 12874 razy,
ostatnio: 2020-11-25 20:01:32
Skomentuj artykuł:
Powrót