Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2004-01-13

Wojewódzki Komisarz Wyborczy wyznaczy termin referendum

Złożono prawie 8 tys. podpisów


      Komitet Obywatelski ds. odwołania Jana Szostaka z funkcji prezydenta miasta Ostrowca Św. zapewnia, że do 29 grudnia ubiegłego roku, a więc zgodnie z wyznaczonym terminem, złożył wymagane prawem dokumenty. Tym samym już tylko od Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego zależy wyznaczenie daty referendum.


    -Dokumenty były składane w dwóch etapach - mówi przewodniczący komitetu referendalnego, Krzysztof Grabowiec. Wymagane było 6,5 tys. podpisów, my złożyliśmy łącznie prawie 8 tys. Muszę wyraźnie stwierdzić, że w trakcie kampanii referendalnej zebraliśmy ogółem ponad 10 tys. podpisów za odwołaniem prezydenta ze stanowiska, ale postanowiliśmy zrobić wewnętrzną weryfikację, aby mieć pewność, że wszystkie podpisy są autentyczne i nie ma żadnych niedoróbek. Niektóre podpisy były bowiem nieczytelne, inne zaś nie zawierały wszystkich cyfr numeru ewidencyjnego PESEL.


    Organizatorzy akcji referendalnej nastawili się na zbieranie podpisów w specjalnie oznakowanym autobusie, który parkował przez 60 dni w najbardziej ruchliwych miejscach miasta. Podpisy zbierali również wolontariusze, którzy pukali do drzwi mieszkańców miasta.


    -Pier wszego dnia zebraliśmy najwięcej, bo prawie 2 tysiące podpisów mówi K. Grabowiec. Z czasem liczba zbieranych podpisów sukcesywnie malała.


    Wojewódzki Komisarz Wyborczy ma 30 dni na podjęcie decyzji. Jeśli jego decyzja będzie pozytywna, to jeszcze w tym miesiącu poznamy termin referendum.


    -Gdy tylko poznamy ten termin, rozpoczniemy kampanię referendalną - mówi K. Grabowiec. W jej trakcie będziemy prezentować te same zarzuty, które już zgłosiliśmy w stosunku do prezydenta. Po pierwsze próba sprzedaży huty Celsie bez zagwarantowania miejsc pracy dla załogi. Po drugie - wulgaryzm pana prezydenta, tak w stosunku do swoich przeciwników, o których powiada, że nie dorastają mu do pięt, jak i pracowników huty poprzez nazywanie ich pijakami. Po trzecie - zastawienie spółek gminy, kiedy to pan prezydent kupował hutę. Muszę powiedzieć, że jestem zadowolony z werdyktu Sądu Arbitrażowego, ale w dalszym ciągu nie akceptuję sposobu, w jaki pan prezydent potraktował majątek całego społeczeństwa. Liczenie na szczęśliwą decyzję tego lub innego sądu, jest godne najwyższego potępienia.


    Poza tym, podważa to zaufanie do naszego miasta. Żaden inwestor nie zechce do nas przyjść, gdy się dowie, że władze miasta nie są wiarygodne.


    Do tej pory Komitet obywatelski nawet nie próbował wskazywać ewentualnego kandydata na prezydenta, który mógłby zastąpić Jana Szostaka.


    Po prostu - komitet nie miał takiego prawa. Nie jest jednak wykluczone, że w drugiej części kampanii referendalnej taki kandydat zostanie zaprezentowany. Tej sprawie będzie poświęcone pierwsze zebranie Komitetu obywatelskiego, które odbędzie się już po ewentualnym ogłoszeniu terminu referendum przez Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego.


    -Referendum to jedno, a wygranie referendum to drugie - mówi K. Grabowiec.


    Aby prezydent został odwołany, musi do urn pójść co najmniej 30 proc. uprawnionych wyborców.


    (w)
/ /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19216 razy,
ostatnio: 2020-11-30 10:37:21
Skomentuj artykuł:
Powrót