Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2013-06-30

Parkitny: Brakowało na treningu człowieka, który by mi pomógł


Przedstawiamy Państwu czwartą część wywiadu z trenerem AZS WSBiP KSZO Dariuszem Parkitnym. Poruszamy w niej kwestie działających od roku przy ostrowieckim LO Nr IV Szkoły Mistrzostwa Sportowego i Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego oraz zmian w sztabie szkoleniowym pierwszoligowej drużyny. Zapraszamy do lektury.Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik


W Polsko – Ukraińskim Festiwalu Piłki Siatkowej z powodzeniem w nasz zespół był reprezentowany przed dwie juniorki z ostrowieckiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Jak oceniasz ich potencjał. Czy są już gotowe podjąć rywalizację, czy to jeszcze wciąż „melodia przyszłości”?

- Trzeba jeszcze zaczekać sezon lub dwa, do momentu kiedy ukończą szkołę. To są dziewczyny, które w dalszym ciągu jeszcze rosną i rozwijają się, ale prezentują już całkiem niezłe umiejętności. Trzeba zresztą powiedzieć, że w Częstochowie nas uratowały, pomagając rozegrać dobry turniej. W szkolnej skali ocen zdały ten egzamin na mocną czwórkę. Są oczywiście kluby, które mają bardzo mocne zespoły juniorskie, na poziomie podium mistrzostwa kraju i im na pewno jest łatwiej dobierać zawodniczki spośród wychowanek. U nas musimy z tym trochę jeszcze zaczekać.Jak widzisz przyszłość ostrowieckiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego i wspieranego przez Polski Związek Piłki Siatkowej Szkolnego Ośrodka Siatkarskiego? Za nami pierwszy rok ich działalności, pierwsze nabory na kolejny rok. Czy szkoła się rozwija?

- Bardzo pozytywnie. Na pewno ten pierwszy rok działania był taki przejściowy. Rywalizacja między ośrodkami o zawodniczki jest spora. Żadna z tych większych pobliskich miejscowości, czy Kielce, czy Skarżysko-Kam., nie pomagają nam. Wolą zostawić te dzieciaki u siebie. Pracę jaką pokazaliśmy w tym roku zaowocowała jednak i w naborze do liceum są tego dobre efekty, bo spokojnie możemy wybrać z nich szesnastkę do gry. W gimnazjum jest trochę mniejsze zainteresowanie. Zrobimy jednak wszystko marketingowo by zmienić podejście młodzieży do szkoły, by coraz więcej i lepiej było o nas słychać. Będziemy się mocno udzielać w szkołach w całym województwie. Wspólnie z klubem będziemy organizować otwarte treningi w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Będziemy to robić cyklicznie, co dwa tygodnie. Odwiedzimy przez cały sezon wszystkie szkoły, jakie są w naszym województwie. Jeśli tam dogadamy się z nauczycielami, którzy będą chcieli nam pomóc przygotować te dzieciaki i później nam je przekazać, to wszyscy będą zadowoleni.Twój poprzednik, Dariusz Daszkiewicz, domagał się, by kadra zespołu została poszerzona o drugiego trenera, tzw. statystyka. Tobie w końcu udało się to przeforsować w klubie.

- Tak, udało się. Do sztabu szkoleniowego dołączył Bartek Piekarczyk, na co dzień mąż naszej rozgrywającej i zawodnik III-ligowego SMS Gump Ostrowiec Św. Będzie mi pomagał w codziennym treningu i prowadzeniu statystyk. Mam nadzieję, że szybko nauczy się tej nowej dla siebie roli i będzie się z niej wywiązywał wzorowo. To na pewno nie jest łatwe, ale już ćwiczy i wdraża się do nowych obowiązków. Na pewno jest to krok do przodu, bo nie ukrywam, że brakowało mi człowieka na treningu, który pomoże mi w wielu sytuacjach. To jest już norma w I lidze, i nawet w niektórych zespołach II ligi, że w sztabie szkoleniowym pracuje 2-3 trenerów.Statystyk to jednak nie jedyna zmiana w sztabie szkoleniowym…

- To prawda, od nowego sezonu w AZS WSBiP KSZO będzie nowy kierownik drużyny. Trzeba docenić ogromną pracę jaką wykonywał do tej pory Władysław Mazur i oddać mu szacunek, ale zmiany były niezbędne, bo trzeba iść do przodu i rozwijać się. Jego obowiązki przejmie Roman Kowalski. Nie pracował do tej pory przy klubie siatkarskim, a w branży turystycznej, ale ważniejsze jest dla mnie, że ma duży zmysł organizacyjny. Już w zasadzie po pierwszej rozmowie było widać, że doskonale sobie poradzi z każdym problemem. Podjął rękawicę, chce pracować, szybko się więc dogadaliśmy.c.d.n.


/jareks/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 8289 razy,
ostatnio: 2022-07-01 19:14:41
Skomentuj artykuł:
Powrót