Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2001-03-15

Odświętny wernisaż Ireny Gałuszki

      Niezwykle uroczyście przebiegał sobotni wernisaż wystawy fotografii Ireny Gałuszki. Na odsłonięcie ekspozycji zatytułowanej "Bułgaria-Impresje" przybyli goście specjalni w osobach: Bożydara Sławowa, dyrektora Instytutu Kultury Bułgarskiej w Warszawie, Iliny Zanewej, radcy ds. kulturalnych i Swietłany Leduczewej, przedstawicielki Ambasady Bułgarii w Warszawie. Jak się okazało, 3 marca przypada święto narodowe Bułgarii. Tego dnia w roku 1836 kraj ten odzyskał całkowitą niepodległość, po trwającej bez mała cztery stulecia niewoli tureckiej.


    Wątki historyczne i kulturowe są bardzo licznie reprezentowane na wystawie. Z zainteresowaniem wczuwam się w klimat zabytkowych fragmentów Welkiego Tyrnowa, Płowdiw, Sofii. Szczególne wrażenie czyni na mnie pełna załomów, uskoków, kopuł architektura cerkiewna i wyraźnie poddana orientalnym wpływom architektura miejska. Nie niepokoi mnie to, że autorka snuje swą opowieść podczas sjesty, gdy ulice, place, a nawet kawiarenki są wyludnione.


    To eliminuje ów niepotrzebny zgiełk współczesności. Gdzieś tam na drugim, trzecim planie dostrzeże się jakąś postać, nieistotną dla opowieści, ulotnę.


    Trudno określić architektoniczne detale Ireny Gałuszki typowymi fotografiami krajobrazowymi. One nie poddają się prostemu szufladkowaniu. Dla mnie najciekawsze są czarno-białe i sepiowe zdjęcia zaułków i cerkiewek. Prace barwne są o tyle ciekawe, że oddają całe bogactwo kolorystyczne Bułgarii i stanowią zachętę do zobaczenia fotografowanych plenerów na własne oczy.


    -Chciałam pokazać te szczególne detale, które kojarzą się tylko z Bułgarią i z żadnym innym miejscem na ziemi stwierdziła autorka podczas otwarcia wystawy. I myślę, że zamierzony cel osiągnęła.


    -Jest to moja 16. wystawa autorska. Pokazywałam swe prace w Australii, San Marino, Portugalii, na Węgrzech, no i w licznych galeriach polskich. W Ostrowcu, moim rodzinnym mieście, wystawiam po raz pierwszy, a więc debiutuję. Ta wystawa była eksponowana dwukrotnie w Warszawie, w Krakowie, we Wrocławiu, Lublinie i Poznaniu. Była bardzo ciepło przyjmowana przez krytyków sztuki i publiczność. Instytut Kultury Bułgarskiej bardzo dba o immage swojego kraju i stara się uatrakcyjnić poszczególne wernisaże. We Wrocławiu ubrali mnie w narodowy strój bułgarski, w Warszawie na otwarciu przygrywała nam ludowa kapela bułgarska.


    Pani Irena Gałuszka jest na co dzień dyrektorem Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Fotografuje od lat młodzieńczych. W roku 1996 wstąpiła do ZPAF. W dorobku twórczym posiada przeszło 30 nagród konkursowych, jest nominowana do grona 5000 osobowości świata przez Amerykański Instytut Biograficzny.

/ A.Żak /

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 19980 razy,
ostatnio: 2020-10-19 22:26:39
Skomentuj artykuł:
Powrót