Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-11-22

O cukrzycy w THM-ie

Zespół Szkół nr 3 był gospodarzem Ostrowieckiego Seminarium Edukacyjnego "Cukrzyca - choroba duszy i ciała". Patronat nad spotkaniem objął starosta Zbigniew Duda.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Starostwo Powiatowe w Ostrowcu już od kilku lat włącza się w obchody Światowego Dnia Cukrzycy, organizując w listopadzie konferencje pod patronatem starosty, aby zwiększać świadomość o zagrożeniu, jakim jest cukrzyca.
- W tym roku zaproponowaliśmy nową formę spotkania połączoną z warsztatami. Nasze działania mają pomóc chorym żyć z cukrzycą, mają edukować i uświadamiać o czynnikach ryzyka i powikłaniach związanych z tą chorobą. Tym bardziej, że ta choroba dotyka coraz młodsze osoby- zaznacza starosta Zbigniew Duda.
W organizację konferencji "Cukrzyca- choroba duszy i ciała" zaangażowały się Zespół Szkół nr 1 oraz Zespół Szkół nr 3. Uczniowie wraz z opiekunami przygotowali warsztaty mówiące o prawidłowym żywieniu i odpowiednich formach aktywności fizycznej, która powinna zostać dostosowana do potrzeb i możliwości pacjentów. Jednak zasadniczą częścią wydarzenia były wykłady specjalistów - dr Moniki Pliszki z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, dr Anety Zapały - Wiecheć, lekarza Roberta Burdy - specjalisty chirurga oraz dietetyka - Emilii Żelazowskiej. Uczestnicy seminarium dowiedzieli się, jak prowadzić samokontrolę i insulinoterapię w cukrzycy, jak dbać o stopy, poznali zasady żywienia i formy ruchu w chorobach cywilizacyjnych.
- Bardzo się cieszę, że jak co roku mogliśmy liczyć na państwa. Tak dużo mieszkańców i personelu medycznego pokazuje, że działania profilaktyczne oraz edukacyjne podejmowane przez ostrowieckie starostwo są ważne i potrzebne mieszkańcom. Bardzo dziękuję wszystkim obecnym na dzisiejszym seminarium - wykładowcom, uczniom, pracownikom służby zdrowia oraz mieszkańcom powiatu ostrowieckiego- dodał ostrowiecki starosta.
Seminarium towarzyszył kiermasz rękodzieła artystycznego.G. Soboń
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 11694 razy,
ostatnio: 2021-01-26 04:24:54
Skomentuj artykuł:
Powrót