Wiadomości z Ostrowca Świętokrzyskiego

Powrót2017-11-28

Pomóżmy Pawłowi i innym

W najbliższą sobotę i niedzielę w Galerii Ostrowiec i markecie E. Leclerc odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla pochodzącego z Ostrowca Pawła Gajowika i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele chorego liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności miasta i okolic.

Kliknij na ikonę aby powiększyć załącznik

Jeszcze do niedawna Paweł Gajowik, mimo angażującej pracy w dużym sklepie budowlanym, każdą wolną chwilę poświęcał roli ratownika medycznego, oddany sprawie, zawsze na posterunku, gotowy za wszelka cenę ratować życie innych. W lipcu usłyszał przerażającą diagnozę - ostra białaczka limfoblastyczna. Paweł lubi podróżować, zwiedzać zamki i pałace oraz inne zabytki architektoniczne, ale te przyjemności musi odłożyć do czasu, gdy wyzdrowieje. Jednak, aby tak się stało, potrzebuje przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.
30-letni Paweł nawet w obliczu tak srogiej choroby jak białaczka pomyślał o innych pacjentach i sam zainicjował akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. To jedyna szansa na uratowanie życia. Aby tego dokonać, potrzebne jest zaangażowanie społeczności Ostrowca , w którym spędził swoją młodość, a także mieszkańców Warszawy, gdzie mieszka od 18. roku życia.
- Syn obecnie poddawany jest chemioterapii w szpitalu w Warszawie, ale ta terapia tylko wstrzymuje rozwój choroby, niszcząc przy tym jego organizm. Jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku kostnego - mówi tata chorego, Lech Gajowik. - Niestety nikt z nas, ani w rodzinie, ani wśród przyjaciół, nie może być dawcą.
Do tej pory nie udało się znaleźć niespokrewnionego dawcy, stąd też pomysł zorganizowania akcji w Ostrowcu. Rejestracja potencjalnych dawców odbywać się będzie w najbliższą sobotę w Galerii Ostrowiec w godz. 10-21, a w niedzielę dodatkowo jeszcze w markecie E. Leclerc w godz. 9-19 i prowadzona będzie za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).
- Rejestracja zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia - z krwi obiegowej lub płata kości biodrowej. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL - wyjaśnia Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS.
O tym, że warto wziąć udział w akcji, przekonywali w środę na konferencji prasowej przedstawiciele fundacji, rodzina Pawła Gajowika, koordynatorka tego typu wydarzeń w mieście Mariola Kurant, dawczyni szpiku kostnego Aleksandra Jagiełło i radna miejska Joanna Pikus.K.F.
/WS/

Podziel się ze znajomymi:
Czytany: 10906 razy,
ostatnio: 2021-01-26 02:27:58
Skomentuj artykuł:
Powrót